Novým vlastníkem zrušeného pivovaru Hostan v historickém centru může být brzy znojemská radnice. Nabídnu koncernu Heineken projednají v pondělí městští radní a další týden v úterý zastupitelé. Z vyjádření oslovených představitelů politických stran plyne, že většina zastupitelstva bude nejspíš záměru nakloněna.

„Jsme si vědomi jedinečného turistického a historického potenciálu areálu pivovaru, který je situován přímo v srdci města mezi nejvýznamnějšími místními monumenty. Proto nám záleží na tom, aby se vlastníkem areálu stal subjekt, kterému bude historické hledisko ležet nejvíce na srdci, a bude areál spravovat a rozvíjet ku prospěchu obyvatel města a okolí. Tuto úlohu podle našeho názoru bude nejlépe plnit právě město Znojmo,“ uvedl generální ředitel Heinekenu Česká republika Lieven van der Borght.

Zástupci pivovarnického gigantu proto nechtějí pivovar prodávat ve veřejné dražbě přístupné developerským firmám. Výrobu piva Heineken ve Znojmě skončil letos v létě kvůli tomu, že zastaralý a dopravně těžko dostupný areál nemohl modernizovat a rozvíjet.

Znojemský starosta Petr Nezveda navrhnout, aby rada zastupitelům koupi pivovaru doporučila. „Když město před devíti lety směnilo svůj podíl ve společnosti, která tehdy areál vlastnila, za stavbu jižní přístupové cesty nezajistilo si ani věcné břemeno na zachování průchodu na hrad,“ upozornil starosta. Město proto v současné době nemá žádný majetkový vztah ani k cestě, ani k Hradní ulici procházející pivovarem.

„Znojemský pivovar je umístěn v historickém centru města v areálu hradu a v těsné blízkosti nejvýznamnější znojemské památky, rotundy sv. Kateřiny. Při rozhodování o budoucnosti pivovaru, ve kterém byl ukončen provoz, je proto pro nás velice důležité, aby byl prostor využit se zřetelem k jeho historické hodnotě a ve prospěch města a jeho občanů,“ konstatoval starosta.

Navrhovanou kupní cenu šestadvacet milionů označil Nezveda za přijatelnou. „Není to samozřejmě málo peněz, ale pokud si vezmeme rozlehlost a atraktivitu areálu je to cena příznivá. V radě a v zastupitelstvu budeme samozřejmě diskutovat, kde na to vzít peníze a co s areálem do budoucna,“ dodal Nezveda.

Koupě pivovaru patrně najde podporu i u opozice v zastupitelstvu. „Jsem pro to, aby město areál pivovaru Hostan koupilo. Částka šestadvacet milionů korun není přehnaná. Pokud by totiž Znojmo areál nekoupilo, mohli bychom mít problémy s přístupem k rotundě i hradu. Ani jižní přístupová cesta totiž městu nepatří. Před lety, když město prodávalo svůj podíl v pivovaru Hostan, za něj dostalo devět milionů korun. Ty ale dalo zpátky vedení pivovaru, které za ty peníze vybudovalo právě jižní přístupovou cestu k rotundě,“ uvedla senátorka a šéfka komunistických zastupitelů Marta Bayerová. Doplnila, že doufá, že koupi podpoří i její kolegové ze stranického klubu.

Opatrně vstřícný postoj naznačil i sociální demokrat, bývalý radní Zbyšek Kaššai. „Je to pro mně nová informace, budou mě zajímat přesné podmínky. Podle toho se po jednání v gremiu rozhodnu. Osobně ale prozatím proti záměru nic nemám,“ řekl Kaššai.