VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnice v kraji šetří. Investice musí počkat

Jižní Morava /AKTUALIZOVÁNO, INFOGRAFIKA/ – Pacienti jihomoravských nemocnic se musí smířit s tím, že zdravotnická zařízení budou kvůli ekonomické krizi i letos obracet každou korunu. Nemoderní sprchy a okna, která potřebují vyměnit, tak v mnohých zdravotnických zařízeních zůstanou.

24.3.2010 6
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: DENÍK/Daniel Smola

Na velké investice do staveb a techniky si většina nemocnic v kraji musí kvůli úsporám nechat zajít chuť.

Například nemocnice v Kyjově potřebuje především důkladnou obnovu interního oddělení. „To je v žalostném stavu. Čekáme na příspěvek z kraje a také ze státního rozpočtu. Jestli začnou opravy ještě letos, ale zatím není jisté,“ povzdechl si ředitel kyjovské nemocnice Igor Kalix.

Velké šetření

Zatímco v roce 2008 na investice krajských nemocnic z rozpočtu jižní Moravy putovalo necelých 150 milionů korun, v minulém roce už to bylo jen zhruba pětašedesát milionů korun. „Museli jsme přehodnotit naše priority, a to nejen kvůli hospodářské krizi. Nemocnice investovat určitě musí, ale rozhodně se snažíme vyhnout bezhlavému utrácení,“ podotkl krajský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý.

To, že krajské nemocnice opravují jen nejnutnější zařízení, přináší i pozitiva. Jejich hospodaření se totiž loni i přes hospodářskou krizi po dlouhé době přiblížilo vyrovnanému výsledku. „Loni nemocnice skončily s lehkou ztrátou přibližně milionu korun,“ potvrdil Ryšavý.

Neznamená to ale, že se v krajských nemocnicích letos nebude stavět vůbec. Zhruba pět milionů korun chce kraj poslat například na vybudování výtahu a podkrovní přístavby v léčebně dlouhodobě nemocných Nemocnice Milosrdných bratří v Letovicích na Blanensku. Dalšími patnácti miliony korun podpoří přestavbu v nemocnici Ivančice na Brněnsku. A dokončení letos čeká i přístavbu laboratoří a centrálních sterilizací ve znojemské nemocnici.

Podobně jako krajské nemocnice jsou na tom i zdravotnická zařízení pod správou jednotlivých měst jižní Moravy. Brněnským městským nemocnicím krize příspěvky na rekonstrukce a nákupy loni srazila na necelé tři desítky milionů korun. V předchozím roce přitom získaly dvakrát tolik. „Přesto počítáme s tím, že na jaře začneme s výstavbou dětského centra Chovánek. To bude stát v součtu 120 milionů korun. Nejdiskutovanější investicí, kterou doufám prosadím do městského rozpočtu v příštím roce, ale bude oprava Polikliniky Zahradníkova,“ uvedl náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský.

Výjimečná investice

Naopak plány na skutečně obří investici má brněnská Fakultní nemocnice u svaté Anny. Zařízení, jehož zřizovatelem je ministerstvo zdravotnictví, chce totiž s přispěním dotací z Evropské unie letos vložit více než osm set milionů korun do stavby Mezinárodního centra klinického výzkumu ICRC.

A peníze z Evropy mají nemocnici pomoci i s dovybavením komplexního onkologického centra a také se stavbou centra, které bude poskytovat vysoce specializovanou léčbu kardiovaskulárních onemocnění. „Celková výše dotací by se měla pohybovat okolo osmdesáti milionů korun na každou z těchto akcí,“ odhadl ředitel svatoanenské nemocnice Petr Koška.

#nahled|https://g.denik.cz/50/2a/infografika_nemocnice_jm_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/50/2a/infografika_nemocnice_jm.jpg|Kolik peněz dostaly jihomoravské nemocnice na investice.#

Poplatky platí provoz i přístroje

Pacienti, kteří se nechají vyšetřit v některé z nemocnic zřizovaných Jihomoravským krajem, mají oproti jiným výhodu. Nemusí totiž platit třicetikorunový poplatek. Ten ale i přesto, že na něj mnozí pacienti nadávají, přitom pomáhá nemocnicím v rozvoji.

Například městská nemocnice v Hustopečích na Břeclavsku loni díky poplatkům získala víc než tři miliony korun. „Možná že v zařízení se stomilionovým obratem se to jeví jako kapka v moři. Poplatky však pokryjí každoroční náklady na přístrojové vybavení. Loni jsme za ně koupili infuzní techniku na přesné dávkování léčiv,“ vysvětlila ředitelka nemocnice v Hustopečích Blanka Zemanová.

A podobně mluví i další menší městské nemocnice. „Necelý milion korun, který měsíčně vybereme, se v provozních nákladech rychle rozpustí. Zanedbatelná částka to ale pro nás rozhodně není,“ uvedl mluvčí brněnské Nemocnice Milosrdných bratří Pavel Gejdoš.

Největší zdravotnické zařízení jižní Moravy, Fakultní nemocnice Brno, loni na poplatcích vybralo jedenapadesát milionů korun. „Pro provoz nemocnice je to jednoznačný přínos,“ podotkl ředitel nemocnice Roman Kraus.

O třicetikorunové poplatky ale nepřijdou ani krajské nemocnice. V nich pacient poplatek zaplatí, ale lidem, kteří mají zájem, ho vrátí kraj v podobě daru. „Poplatek chce proplatit zhruba třetina pacientů. Pro letošek jsme na ně vyčlenili padesát milionů korun z krajského rozpočtu,“ uvedl krajský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý.

Není však jasné, jak dlouho ještě budou nemocnice poplatky vybírat. Některé politické strany totiž chtějí po blížících se parlamentních volbách regulační poplatky zrušit. Výpadek v rozpočtu nemocnic by potom podle některých měly zaplatit pojišťovny. Ne všichni tomu ale věří. „Nelze očekávat, že nám ještě přidají na platbách. A protože musí postupovat podle úhradové vyhlášky, ani to udělat nemohou,“ uvažoval Kraus.

Jihomoravský radní Oldřich Ryšavý, který má na starosti zdravotnictví v kraji, říká: Jsme přísnější. A vyplácí se to

ROZHOVOR – Hospodaření krajských nemocnic loni neskončilo v červených číslech. Poprvé po čtyřech letech. „Bezhlavé investice? Teď rozhodně ne,“ prozradil recept na hospodaření bez dluhů jihomoravský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý.

Tvrdíte, že hospodaření krajských nemocnic je zase v dobré kondici. Čím to je?
Jde především o schopnost nemocnic splácet dluhy. A ta se v loňském roce prudce zlepšila. V kladných číslech byly krajské nemocnice naposledy v letech 2004 a 2005. Tehdy tuto bilanci ale ovlivnilo hlavně jejich oddlužení státem. Od té doby hospodaření nemocnic propadalo. Nemocnice v kraji měly dluhy kolem šedesáti milionů korun. Předloni ale skončily se ztrátou pouhého milionu korun. To je neuvěřitelné zlepšení.

Jak jste toho v době ekonomické krize docílili?
Neustálým tlakem na vedení nemocnic. Samozřejmě že řešení havarijních stavů odkládat nemohou, musí se ale chovat hospodárně. Pomáhají nám i peníze z Evropské unie. Díky nim funguje například magnetická rezonance ve Znojmě. Do velkého investování jsme se loni ale nepouštěli. Také jsme začali do rozhodování o penězích nemocnicím víc mluvit.

Co to znamená?
Peníze v investičních fondech nemocnic jsou vlastně krajský majetek. Proto jsme o nich začali více spolurozhodovat a dohled nad hospodařením zpřísnili. Zavedli jsme i systém odměn podle hospodářských výsledků pro ředitele nemocnic. Důležitá je samozřejmě i kvalita poskytované péče. Minulý týden jsme proto podle těchto kritérií hodnotili, jak se nemocnicím v uplynulém roce dařilo.

Kterou nemocnici pochválíte a kterou pokáráte?
Kárat zatím nebudu žádnou. Výsledky musí prvně schválit krajská rada. Dlouhodobě jsou ale ekonomicky stabilní nemocnice ve Vyškově a v Ivančicích. Ale i u všech ostatních loni došlo k výraznému zlepšení.

Kraj ušetří díky společným nákupům. Až sto milionů ročně

Nákupy ve velkém. Tak chce jižní Morava bojovat s hospodářskou krizí, která kvůli velkému poklesu příjmu z daní loni udělala miliardovou díru v krajském rozpočtu. Projekt společných nákupů organizací spravovaných krajem ji má alespoň částečně zalepit. Ten funguje od loňského léta a pomáhá i nemocnicím. Tento týden však kraj uzavřel kvalifikační kola výběrových řízení na první skutečně obrovské nákupy. Firmy, které z tendru vyjdou vítězně, získají zakázky za stovky milionů korun.

„O dodávku elektrické energie za zhruba 310 milionů korun mělo zájem sedm společností. Bezmála půlmiliardová zakázka na zemní plyn přilákala tři. Tento týden jsme z nich vybrali několik firem, které postoupí do dalšího kola. Jejich jména zatím nejsou veřejná. O vítězi budeme mít jasno asi v polovině května,“ vysvětlil jednatel společnosti Centrální jihomoravský zadavatel neboli Cejiza, která společné nákupy kraje organizuje, Bořek Semrád (na obrázku).

Podobně velkou zakázku podle něj projekt firmám hned tak nenabídne. „Energie objednáváme pro všechna zařízení zřizovaná krajem. Jde tedy o nemocnice, ale také například i o školy, zařízení sociální péče a další organizace. Nakoupenou energii potom budeme organizacím ve správě kraje přeprodávat,“ podotkl Semrád.

Kraj však má za sebou už i výběrová řízení na několik menších zakázek. „Na konci loňského roku jsme prostřednictvím Cejizy nakupovali poprvé. Podařilo se nám sdružit objednávku dvou nemocnic a pořídit sedm myček podložních mís za cenu pěti. Oproti tomu, co od Cejizy očekáváme do budoucna, je to ale zanedbatelné,“ poznamenal krajský radní Oldřich Ryšavý.

Kraj chce i dál takto hromadně objednávat veškeré zboží, které je výhodné nakoupit ve velkém. Tento způsob mu má zaručit nižší ceny. Podle prvních odhadů centrálními nákupy ušetří až desetinu nákladů. Tedy víc než sto milionů korun z rozpočtu kraje ročně.

V přípravě už je například i výběr firem, které zajistí likvidaci nebezpečného a komunálního odpadu. Na jaře končí první výběrové řízení na distributora léku, takzvaného nízkomolekulárního heparinu, a postupně chce Cejiza připravit zakázky na dalších šest lékových skupin. Ještě letos má pro krajské organizace najít společného mobilního operátora. „Budeme služby objednávat i pro Správu a údržbu silnic Jihomoravského kraje, která přes operátora musí zajistit například hlášení povětrnostní situace. Cena služeb tedy v tomto případě nebude jediné kritérium, k němuž budeme přihlížet,“ uvedl Semrád.

Kromě výhodné ceny má centrální zadávání zakázek ještě jednu výhodu. „A tou je odbornost. Ani Cejiza nezaručí stoprocentní jistotu. Menší zadavatelé, kteří nemají s veřejnými zakázkami zkušenosti, se ale díky ní snáze vyhnou případným chybám,“ uvedl David Ondráčka z Transparency International.

LUCIE HRABCOVÁ A ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI

24.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 16 690 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o zdravotně postižené Pracovník sociálních služeb v základní nepedagogické výchovné činnosti. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16690 kč, mzda max. 25100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzdělání v oboru sociální práce nebo kurz pracovník v sociálních službách/možno absolvovat do 1,5 roku na vlastní náklady. Osobnostní předpoklady pro práci s alkoholiky a psychotiky, zajištění náplně volného času pro klienty, nepedagogická činnost, vyjímečně i v so a ne, doprava vlastní. PROFESNÍ ŽIVOTOPIS PÍSEMNĚ na adresu organizace Emin zámek k rukám p. Zichové, e-mail: zichova@eminzamek.cz.. Pracoviště: Emin zámek, příspěvková organizace, hrušovany nad jevišovkou 275, 671 67 Hrušovany nad Jevišovkou. Informace: Dana Zichová, +420 515 229 151.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 20 000 Kč

Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: montáž nábytku, Požadujeme:, - ŘP sk. B - aktivní řidič, - spolehlivost, samostatné rozhodování, technické myšlení. Pracoviště: Culina impressa s.r.o.-prodejna, Horní Česká, č.p. 232, 669 02 Znojmo 2. Informace: Jindřich Bíla, +420 777 904 566.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 18 700 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: provádět samostatně opravy a údržbu strojů, provádět preventivní prohlídky dle harmonogramu, reagovat na nenadálé poruchy, podílet se na vylepšování strojů, , předpoklady:, vzdělání v technickém oboru, zkušenosti se soustružením nebo frézováním výhodou, , nabízíme:, - stálé pracovní místo, - zajímavé finanční ohodnocení, - zaškolení a možnost odborného růstu, - účast v systému firemních benefitů, - zaměstnanecké výhody, , Náborový příspěvek 5 000 - 20 000Kč, prémie, stravenky, dodatková dovolená, a další zaměstnanecké výhody…. Pracoviště: Fk dřevěné lišty, spol. s r.o., 671 53 Jevišovice. Informace: Z Koniáriková, +420 515 200 941.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Pedagogický psycholog 26 020 Kč

Pedagogičtí psychologové. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vzdělání v oboru psychologie podmínkou, praxe výhodou, práce s dětmi ZŠ a jejich rodiči,. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola, znojmo, pražská 98, Pražská, č.p. 2808, 669 02 Znojmo 2. Informace: Ivana Kuderová, +420 515 241 227.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Rakušanka vyjela za hranice popíjet. Při návratu autem nadýchala skoro promile

Ilustrační foto

Po deseti letech opět stavební parcely na prodej. Jevišovice nabízejí osm míst

Vůz s tmavými skly narazil do auta, které pouštělo chodce. Řidič byl opilý

Bítov - Zřejmě nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem a po projetí zatáčky narazil do jiného auta, jehož řidič dával přednost chodcům. Navíc devětadvacetiletému muži z Brněnska v krvi proudil alkohol.

Kolony přes Nové Mlýny? Ještě horší než obvykle. Po mostě míří lidé na dovolenou

Pasohlávky /VIDEO/ – Až tři čtvrtě hodiny někdy čeká řidič Karel Šrámek při cestě po silnici I/52 z Brna do Mikulova u mostu přes Nové Mlýny u Pasohlávek na Brněnsku. Kvůli špatnému stavu mostu, který má sníženou nosnost, tam od května řídí dopravu semafory a průjezdný je jen jeden jízdní pruh. „Horší je to ve směru od Brna. Proto místo raději objíždím přes Pasohlávky,“ řekl Brňan.

Nová vláda: dva ministři se narodili v Brně, šéf dopravy zase vyrůstal ve Veselí

Jižní Morava /INFOGRAFIKA, ANKETA/ – Minulá vláda, která získala důvěru poslanců, měla v čele premiéra z jižní Moravy. Nová složená z kandidátů hnutí ANO 2011 a ČSSD má dva ministry narozené v Brně. Další dva v Jihomoravském kraji pracovali. „Členové vlády obvykle potřebují zázemí ve svých regionech. V nové vládě to však nehraje roli, minimálně u ministrů za ANO o tom rozhodl premiér. To je bezprecedentní,“ okomentoval politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně.

Vyřazené armádní vozidlo poslouží hasičům. Vyprošťovací kolos uzvedne dvacet tun

Břeclav – Po kompletní rekonstrukci armádních vozidel mají břeclavští hasiči nově k dispozici vyprošťovací automobil.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT