Dva roky provázel návštěvníky znojemským podzemím devětadvacetiletý Lubomír Kratochvíl. Zjistil, že vykládá nesrovnalosti a žádná fakta. Před dvěma lety se rozhodl, spolu s kamarády, založit sdružení, které se snaží veřejnosti podat o podzemí zajímavé informace.

Jak a proč jste se k tomu dostali?
Jako každý Znojmák, i já jsem jako dítě do podzemí pravidelně lezl. Vždycky mě moc zajímalo. Chytlo mě a nyní se tomu už asi dva roky naplno věnuji spolu s kolegy na jiné úrovni.

Co bylo hlavním impulzem?
Naše nespokojenost, jakou formou a způsobem je tato významná památka Znojma prezentována veřejnosti. Naše činnost je tedy směrována právě tímto směrem. Nikdo se mu totiž moc nevěnuje. Mrzí nás, že celková prezentace je velmi ubohá.

Co se vám už podařilo zjistit?

Zjistili jsme, že po rekonstrukci kanalizace významně klesla hladina spodních vod. Některé úseky jsou však ještě pořád zatopené. Podle průzkumů je podzemí stabilní. Není žádný akutní problém, že by se mohlo něco začít propadat.

Našli jste i něco zajímavého?
Nejzvláštnější věc, kterou jsme v podzemí našli, je kříž. Myslíme si, že je hodně starý. Objevili jsme i hasičskou přilbu z první republiky. Chodíme často na místo, kde přezimuje každý rok vrápenec. Je to druh malého netopýra. Nalezli jsme například i jedlou houbu, která vyrostla na dřevě a ve tmě.

Jaká je délka znojemského podzemí?
Reálná délka původního stavu z šedesátých let, když se začaly dělat první inženýrsko geologické průzkumy, byla osm kilometrů. Někde se uvádí délka až devadesát kilometrů, což je naprostý nesmysl. První úroveň jsou sklepy, které nebyly dělané hlubinnou ražbou. Do délky by se však neměla započítávat odvodňovací štola.

Co všechno jste už v podzemí zažili a vyzkoušeli?
Občas si v podzemí děláme takové malé koncerty. Kolega hraje na okarínu, klarinet a jiné dechové nástroje. Strašně rád ho poslouchám, v podzemí je dobrá akustika. Zní určitě lépe než v kostele. Někdy si dáme v klidu cigaretu, sedneme a popovídáme. Je tam dobrá ventilace, takže se tam nemůžeme udusit. Do budoucna bychom tam chtěli i přespat. Vezmeme víno a karty. Ale to jsou zatím jenom plány.