Doprovodný program, ve stanech na Masarykově, náměstí doplňuje jubilejní desátý ročník mezinárodního festivalu televizních a rozhlasových pořadů o gastronomii Znojemský hrozen. Ten začíná dnes a skončí v neděli.

Letos se do soutěžních klání přihlásilo více jak sto šedesát televizních pořadů ze sedmnácti zemí a čtyřicet šest rozhlasových snímků, které přišly z Bulharska, Srbska, Německa a Číny. Reklamních spotů dostali organizátoři na třiašedesát. Do soutěže o nejlepšího barmana se přihlásilo dvacet tři účastníků z různých koutů republiky.

„Novinkou jubilejního festivalu je především termín konání. Využijeme pódium na Masarykově náměstí, na kterém se odehrál program Znojemského historického vinobraní. Festivalový komplex vytvoří pět stanů. Uskuteční se zde národní dny, kdy budou připravené ochutnávky národních specialit. Ve středu jsou to speciality z Estonska, ve čtvrtek mohou návštěvníci ochutnat francouzskou kuchyni a v pátek lotyšskou. Ochutnávky začínají od čtyř hodin odpoledne,“ řekl ředitel festivalu Znojemský hrozen Ladislav Jíša.

Z doprovodných programů upozornil na koncert světově proslulé mezzosopranistky, která ve čtvrtek zazpívá v Mikulášském kostele. „Edita Randová má svůj diář zaplněný pět let dopředu,“ řekl Jíša.

Do televizní soutěže se přihlásilo sto šedesát snímků, rozhlasových pořadů budou porotci posuzovat šestačtyřicet a do soutěže reklam tvůrci přihlásili šedesát tři spotů. „Poprvé máme skutečně mezinárodní zastoupení v rozhlasové kategorii. Vedle tradičního Slovenska poslaly programy rádia z Bulharska, Německa, Srbska a Číny,“ uvedl ředitel festivalu.

Velmi dobře je podle Jíši obsazena soutěž mladých barmanů a sommeliérů. „Na sommeliérskou soutěž připravujeme žáky po celý rok,“ uvedl ředitel Středního odborného učiliště a Střední odborné školy Přímětická Libor Hanzal.

Škola spolupracuje s pořadateli festivalu při rautech. „Pro žáky je to lákavá akce, při které načerpají nové zkušenosti,“ dodal Hanzal.
Pořadatelé připravili tři odborné semináře. Kino Svět uvede dnes v osm hodin večer film Rattatouille a v hotelu Prestige se od středy do pátku, vždy od čtrnácti hodin, uskuteční veřejné projekce soutěžních televizních pořadů.

Rozpočet letošního ročníku Znojemského hroznu se blíží ke čtyřem a půl milionům korun. Znojmo podporuje festival tří set tisícovou částkou.