Oživení případu naposled odsouzeného muže, Antonína Škrdly, potvrdila předsedkyně Okresního státního zastupitelství ve Znojmě Lenka Peroutková. „Ano, v této věci jsme podali návrh na obnovu řízení. Objevily se totiž nové skutečnosti, které v době, kdy bylo ve věci rozhodováno, nebyly známy," uvedla Peroutková.

Bližší informace odmítla sdělit s odvoláním na předsedu senátu znojemského soudu Pavla Rujbra. Právě on soudil a posléze odsoudil Škrdlu, který se koncem roku 2009 nečekaně k přepadení sám přiznal.

Kdy se soud začne poměrně složitým případem znovu zabývat, není nyní jasné. Líčení ještě není nařízené.

Obě věci, tedy odsouzení prvních dvou mužů v roce 2005, které soud ani po odsouzení Škrdly o čtyři roky později nezprostil viny, tak znovu ožívají. „Tyto dva případy mají spolu souvislost," potvrdil v pondělí soudce Rujbr. Bližší informace ale s ohledem na skutečnost, že ještě není nařízeno líčení, odmítl sdělit.

Znojemský soud v roce 2005 nejprve pravomocně odsoudil Tomáše Čepuru a Jaroslava Schindlera za přepadení poštovních doručovatelek na třech místech Znojma. Oba už si své tresty odpykali a Schindler navíc dodnes splácí České poště škodu. Sám se však nikdy nepřiznal a stále tvrdí, že je nevinen.

V roce 2009 se pak k přepadení pošťaček přiznal Antonín Škrdla. Soud mu vyměřil tři a půl roku vězení nepodmíněně. Rozsudek přijal.

„Možnosti podat odvolání nevyužije. Svou roli v tom hraje i úvaha, že může soud požádat o podmíněné propuštění v polovině trestu," sdělila již dříve Škrdlova právní zástupkyně Jana Řezáčová.

Podle informací, které redakce Deníku Rovnost získala, by se u soudu měli objevit noví svědci.

Překvapený a zaskočený otevřením případu Škrdla je Jaroslav Schindler mladší. Právě on je jedním ze dvou mužů, které soud jako první dva pachatele za přepadení odsoudil. Schindler se stále aktivně brání a snaží se své jméno očistit.

„Očekával jsem, že znojemský soud začne konečně projednávat můj případ. Soudce Kapinus by totiž měl opět rozhodnout o mé obnově řízení, kterou mu koncem minulého roku nařídil Nejvyšší soud. A najednou zjišťuji, že státní zastupitelství podalo návrh na obnovu řízení Škrdlova případu," podivil se nad novými událostmi Schindler.

„Vnímám to jako snahu opět nějakým způsobem narušit rozsudek vynesený nad skutečným pachatelem z roku 2011," dodal mladý muž.

Jeho otec se proto chce obrátit na předsedkyni Nejvyššího soudu Ivu Brožovou s naléhavou výzvou. „Čtrnáct dní poté, co bylo na znojemský soud doručeno zamítavé stanovisko Nejvyššího soudu k žádosti mého syna o odnětí věci soudci Kapinusovi (soudce Kapinus byl předsedou senátu, který odsoudil Schindlera a druhého muže za přepadení, pozn. red.), podalo znojemské státní zastupitelství návrh na obnovu řízení ve věci pravomocného odsouzení skutečných pachatelů loupeží. Je to průhledný trik, kdy je snaha obnovením řízení odstranit platnou pravomoc tohoto rozsudku, tím odstranit právní podklad pro obnovu nespravedlivého původního rozsudku," píše Jaroslav Schindler starší v dopise Brožové a žádá ji o zásah.

„Ve věci je nejen organizovaně potlačováno právo mého syna na spravedlivý proces, ale především zde vyvstává otázka koordinovaného postupu znojemských justičních orgánů tomuto spravedlivému řízení zabránit ve snaze zaretušovat nechtěný problém v jejich jurisdikci. Osobně zvažuji možnost, že se obrátím na ÚOOZ," uzavírá Schindler starší v dopise, jehož kopii má redakce k dispozici.

Nejen Jaroslav Schindler mladší a jeho rodina bude nyní bedlivě sledovat další vývoj v případu. Jakými novými skutečnostmi se soud bude zaobírat, neví. „Nikdo nám nic nechce říct. Nelíbí se mi to," zakončil Schindler.