Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

10 let od přepadení: jsou prý noví svědci

Znojmo – Nekonečný příběh. Tak nyní vypadá případ loupežného přepadení poštovních doručovatelek ve Znojmě, ke kterému došlo už před deseti roky. Po letech jsou za přepadení pravomocně odsouzeni čtyři lidé. Nejdříve soud odsoudil dva muže ze Znojma, aby k nim později přidal dalšího, který se sám k přepadení přiznal, a ženu, která mu údajně pomáhala. Nyní se podle státního zastupitelství objevily nové skutečnosti v případu a věc se bude znovu u soudu projednávat. Podle informací, které získal Znojemský deník Rovnost, se objevili noví svědci.

24.6.2014 5
SDÍLEJ:

Nový obžalovaný v případu Antonín Škrdla (uprostřed v budně).Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Oživení případu naposled odsouzeného muže, Antonína Škrdly, potvrdila předsedkyně Okresního státního zastupitelství ve Znojmě Lenka Peroutková. „Ano, v této věci jsme podali návrh na obnovu řízení. Objevily se totiž nové skutečnosti, které v době, kdy bylo ve věci rozhodováno, nebyly známy," uvedla Peroutková.

Bližší informace odmítla sdělit s odvoláním na předsedu senátu znojemského soudu Pavla Rujbra. Právě on soudil a posléze odsoudil Škrdlu, který se koncem roku 2009 nečekaně k přepadení sám přiznal.

Kdy se soud začne poměrně složitým případem znovu zabývat, není nyní jasné. Líčení ještě není nařízené.

Obě věci, tedy odsouzení prvních dvou mužů v roce 2005, které soud ani po odsouzení Škrdly o čtyři roky později nezprostil viny, tak znovu ožívají. „Tyto dva případy mají spolu souvislost," potvrdil v pondělí soudce Rujbr. Bližší informace ale s ohledem na skutečnost, že ještě není nařízeno líčení, odmítl sdělit.

Znojemský soud v roce 2005 nejprve pravomocně odsoudil Tomáše Čepuru a Jaroslava Schindlera za přepadení poštovních doručovatelek na třech místech Znojma. Oba už si své tresty odpykali a Schindler navíc dodnes splácí České poště škodu. Sám se však nikdy nepřiznal a stále tvrdí, že je nevinen.

V roce 2009 se pak k přepadení pošťaček přiznal Antonín Škrdla. Soud mu vyměřil tři a půl roku vězení nepodmíněně. Rozsudek přijal.

„Možnosti podat odvolání nevyužije. Svou roli v tom hraje i úvaha, že může soud požádat o podmíněné propuštění v polovině trestu," sdělila již dříve Škrdlova právní zástupkyně Jana Řezáčová.

Podle informací, které redakce Deníku Rovnost získala, by se u soudu měli objevit noví svědci.

Překvapený a zaskočený otevřením případu Škrdla je Jaroslav Schindler mladší. Právě on je jedním ze dvou mužů, které soud jako první dva pachatele za přepadení odsoudil. Schindler se stále aktivně brání a snaží se své jméno očistit.

„Očekával jsem, že znojemský soud začne konečně projednávat můj případ. Soudce Kapinus by totiž měl opět rozhodnout o mé obnově řízení, kterou mu koncem minulého roku nařídil Nejvyšší soud. A najednou zjišťuji, že státní zastupitelství podalo návrh na obnovu řízení Škrdlova případu," podivil se nad novými událostmi Schindler.

„Vnímám to jako snahu opět nějakým způsobem narušit rozsudek vynesený nad skutečným pachatelem z roku 2011," dodal mladý muž.

Jeho otec se proto chce obrátit na předsedkyni Nejvyššího soudu Ivu Brožovou s naléhavou výzvou. „Čtrnáct dní poté, co bylo na znojemský soud doručeno zamítavé stanovisko Nejvyššího soudu k žádosti mého syna o odnětí věci soudci Kapinusovi (soudce Kapinus byl předsedou senátu, který odsoudil Schindlera a druhého muže za přepadení, pozn. red.), podalo znojemské státní zastupitelství návrh na obnovu řízení ve věci pravomocného odsouzení skutečných pachatelů loupeží. Je to průhledný trik, kdy je snaha obnovením řízení odstranit platnou pravomoc tohoto rozsudku, tím odstranit právní podklad pro obnovu nespravedlivého původního rozsudku," píše Jaroslav Schindler starší v dopise Brožové a žádá ji o zásah.

„Ve věci je nejen organizovaně potlačováno právo mého syna na spravedlivý proces, ale především zde vyvstává otázka koordinovaného postupu znojemských justičních orgánů tomuto spravedlivému řízení zabránit ve snaze zaretušovat nechtěný problém v jejich jurisdikci. Osobně zvažuji možnost, že se obrátím na ÚOOZ," uzavírá Schindler starší v dopise, jehož kopii má redakce k dispozici.

Nejen Jaroslav Schindler mladší a jeho rodina bude nyní bedlivě sledovat další vývoj v případu. Jakými novými skutečnostmi se soud bude zaobírat, neví. „Nikdo nám nic nechce říct. Nelíbí se mi to," zakončil Schindler.

Autor: Dalibor Krutiš

24.6.2014 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
ILUSTRAČNÍ FOTO: Zámek ve Vranově nad Dyjí.

Turisty přiláká na Znojemsko nová společnost. Nyní čeká na krajský certifikát

Lídryně Starostů a nezávislých Jana Krutáková.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

V Archeoparku Pavlov vystaví originální venuši. Sošku starou téměř 30 tisíc let

Pavlov - Jedinečnou příležitost spatřit originální sošku Venuše z Pavlova mají lidé, kteří se vypraví do Archeoparku v Pavlově na Břeclavsku. Figurka z mamutoviny stará 27 až 29 tisíc let tam bude k vidění od soboty, kdy je mezinárodní den archeologie.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Ordinace budou zavřené. Lékaři stávkují, chtějí méně byrokracie a vyšší platy

Jižní Morava - Víc než deset tisíc praktických lékařů se ve středu chystá na stávku. Nelíbí se jim nárůst byrokracie a neodpovídající platy. Zapojí se i na jižní Moravě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení