VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Takový byl rok 2007 na jižní Moravě

Takový byl rok 2007 na jižní Moravě

1.1.2008
SDÍLEJ:

Prezidentský pár na ZnojemskuFoto: DENÍK/Dalibor Krutiš

LEDEN
Šílený řidič srazil na Nový rok na silnici z Podivína do Velkých Bílovic u Břeclavi Největší solární elektrát Ten nehodu nepřežil. Řidiče policisté dopadli až díky svědkům, kteří viděli jeho auto.

Vichřice a silná bouře se přehnaly blanenským regionem. Popadané stromy zablokovaly na několika místech dopravu. Lidé na Blanensku se museli smířit s několika výpadky elektrického proudu.

Sedm obcí Pohořelicka se od Nového roku odpojilo od Břeclavska a připojilo k okresu Brno-venkov. Lidé museli hromadně měnit občanské průkazy.

30. ledna: Brněnští zastupitelé rozhodli, že vydají vilu Tugendhat dcerám Gretě a Fritze Tugendhatovým. Radní měli připravit návrh na převod vily do majetku České republiky. Stát by ji poté předal Tugendhatovým. V březnu však Brno svůj názor změnilo s tím, že si vilu ponechá.

ÚNOR
Lázně Lednice na Břeclavsku začaly zkušební provoz. Jezdí se do nich léčit lidé s problémy pohybového ústrojí z celé republiky i ze zahraničí.

Martina Hasíková z Pustiměře na Vyškovsku ubodala svého druha Radima Krkošku. Aby vraždu zamaskovala, založila v domě požár, při kterém uhořel i její syn Dominik. Soud poslal v červnu Hasíkovou do vězení na dvaadvacet let.

9. února: Začala stavba obchvatu Znojma, jejíž první část by měla trvat zhruba rok a půl. Ta byla slavnostně zahájena poklepáním na základní kámen.

17. února: Zdravotníci přijeli do Kozojídek na Veselsku zachraňovat tamního obyvatele Milana Janáse po pokusu o sebevraždu a v domě nalezli jeho mrtvou dceru, zastlanou v posteli. Později se ukázalo, že otec svou dceru udusil a krajský soud jej za to v srpnu odsoudil ke dvanácti a půl roku za mřížemi.
24. února: Studentka Lucie Hadašová ze Strážnice se stala Českou Miss. Kromě osobního automobilu a cesty kolem světa získala také půlmilionový kontrakt v oblasti modelingu.

BŘEZEN
17. března: Členové a příznivci nacionalistické skupiny Národní Čest se sjeli do Blanska, aby demonstrovali proti údajné kriminalitě přistěhovalců z Mongolska. Celá akce proběhla pod dohledem asi šedesáti policistů v poklidu. Zatčen byl jeden opilý muž, který hajloval.

DUBEN
Vyškovští zastupitelé zbavili čestného občanství Klementa Gottwalda. Čestné občanství Gottwaldovi v roce 2007 odebralo také rousínovské zastupitelstvo.

2. dubna: Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek představil v Brně novou koncepci zdravotnictví. Zdejší Úrazovou nemocnici se rozhodl přesunout do Bohunic.

KVĚTEN

7. května: Eduard Trdý v Dušínově ulici v Kuřimi na své kameře natočil, jak Klára Mauerová týrá svého osmiletého syna Ondřeje. Rozeběhl se tak kolotoč vyšetřování případu, který dosud neskončil.

11. května: Střely v centru Znojma zabily Vietnamce. Výstřely z pistole vzaly život čtyřicetiletému podnikateli vietnamské národnosti známému jako Adam, vlastním jménem Tran Anh Juan. Ten byl jakýmsi šéfem znojemských vietnamských podnikatelů, mimo jiné provozoval tržnici v Hatích a hotel Epopej v Moravském Krumlově. Vrah ho zabil v průjezdu spojujícím Kovářskou ulici s restaurací La Casa Navarra.

15. května: Po více než roce vynesl okresní soud v Hodoníně rozsudek nad ředitelem hodonínského dětského domova Pavlem Prošvicem, který byl podezřelý z pohlavního zneužívání jednoho ze svěřenců. Soud vyhověl návrhu obhajoby a zprostil Prošvice viny.

25. května: V Brně se sešlo na třídenním setkání patnáct prezidentů zemí střední Evropy. Řešili mimo jiné věci také osud srbské provincie Kosovo a umístění americké raketové základny na území České republiky.
Obce v okolí hodonínské Doubravy zažívaly nebývalé nálety nenasytných chroustů, které se opakují ve čtyřletém cyklu. Letos poprvé na ně lesníci nesměli používat postřik kvůli chráněným ptákům v okolí. Na konci května byly na okraji lesa ve Vracově, Vacenovicích a Ratíškovicích téměř všechny listnaté stromy bez listí.

ČERVEN
29. června: Veterináři potvrdili u uhynulé labutě z rybníka Apollo na Břeclavsku nákazu nebezpečným virem H5N1, tzv. ptačí chřipkou.
Krajský soud v Brně rozhodl, že Petr Neisser z Lysic na Blanensku musí na dvanáct let do vězení. Šestatřicetiletý řidič v listopadu 2006 srazil šestnáctiletého Karla Pravce, kterému neposkytl první pomoc. Místo toho ho odvezl na opuštěné místo, kde ho nechal napospas osudu. Soud jeho počínání označil za pokus o vraždu.

Břeclavský zastupitel Tomáš Nepraš na červnovém zasedání označil Romy za černé ludry. Odvolával se při tom na to, že myslel vydry říční, neboli lutra lutra. Kvůli jeho rasistickým výrokům ho stíhala policie, nic mu však neprokázala.

Skončil soud s hodonínskými neonacisty. Ti na jaře polili v Hodoníně Roma toluenem a zapálili jej. Rom později svým zraněním podlehl. Tři mladíci odešli od soudu s podmínkou, jeden dostal třináct a půl roku vězení nepodmíněně.

ČERVENEC
5. července: U výtoku Jedovnického potoka nedaleko Býčí skály na Blanensku uvízl v podzemí potápěč. Stovce záchranářů se za pomoci osmi čerpadel podařilo snížit hladinu potoka o dva metry a podchlazeného dvaačtyřicetiletého muže tak po pěti hodinách zachránit.

13. července: Začal hudební festival Znojmo 07. Letos patřil Beethovenovi. Diváci dopředu vyprodali premiéru v divadle. Na festivalu vystoupil i houslista Pavel Šporcl.

22. července: Rolling Stones v Brně. Na dlouho očekávaný koncert přišlo pětadvacet tisíc lidí. Rockové legendy pozdravily Brňany česky. Koncert skupiny byl na Moravě vůbec poprvé.
Obyvatelé Ivanovic na Hané na Vyškovsku si začali stěžovat na hlučné romské sousedy. Případ se táhl po celý zbytek roku. Iniciátor petice proti Romům Pavel Malovec dokonce držel hladovku a obvinil úřady a policii, že případ neřeší. Přestupková komise nakonec některé Romy potrestala pokutou.

SRPEN

9.–12. srpna: Po čtyřech letech se v Kyjově konala opět folklorní slavnost Slovácký rok. Vyvrcholením byla jízda králů, kterou pravidelně připravují mládenci z nedalekých Skoronic.

Vedoucího vyškovské cizinecké policie Michala Čepána nadřízení odvolali. Čelí obvinění ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a braní úplatku.

ZÁŘÍ
Velocipedista Josef Zimovčák z Veselí nad Moravou projel na vysokém kole trasu španělského etapového závodu Vuelta.

15. září: Sedmatřicet tisíc dvě stě šestadevadesát. Takový byl počet platících návštěvníků letošního znojemského vinobraní. Je to zhruba o pět set více než v loňském roce. Tři léta starý rekord z roku 2004 ale nepadl.

25. září: Požár zničil budovu archeologického pracoviště ve Slovanském hradišti v Mikulčicích na Hodonínsku. Hlídače, který oheň nahlásil, našli požárníci v budově mrtvého. V plamenech skončily cenné předměty z depozitáře a stohy dokumentů z archeologického výzkumu.
Dva policisty srazil opilý řidič kamionu, když se ho snažili zastavit v Bučovicích na Vyškovsku. Řidiče muži zákona honili už od Marchanic, zastavit se jim ho podařilo až na holubickém kopci. Dva policisté skončili s lehkými zraněními v nemocnici.

ŘÍJEN
Ve Velkých Opatovicích na Blanensku tamní radní slavnostně otevřeli nové a jedinečné kartografické centrum. V originálních prostorách jsou vystaveny exponáty z kartografie a z oborů, které s ní souvisejí. K vidění je například nejstarší dochovaná kartografická kamera, která váží bezmála pět tun, a také spousty různých map.

Ministerstvo obrany ČR zveřejnilo záměr zrušit posádku vojenských záchranářů v Bučovicích. Prapor chce reorganizovat a přesunout do Olomouce. Vojenská posádka v Bučovicích ale má být zachována. Proti rozhodnutí protestovali krajští i regionální politici.

K dosud čtyřem veřejnosti přístupným jeskyním v Moravském krasu přibyla pátá. Jeskyňáři k pravidelným prohlídkám otevřeli také jeskyni Výpustek, která v minulosti sloužila například jako podzemní továrna nebo protiatomový kryt.

Soud rozhodl o vině dvou manažerů zkrachovalého rousínovského podniku Rostroj. Generální ředitel firmy Miroslav Pařez dostal pět let vězení s ostrahou, předseda představenstva společnosti Zdeněk Jelínek vyvázl s podmínkou.

5. října: Pád věže plné tekutého dusíkatého hnojiva způsobil jednu z nejrozsáhlejších ekologických havárií na Znojemsku. Z poničených zásobníků v areálu zemědělské firmy Zenza u Žerůtek vytékaly stovky tun směsi močoviny a dusičnanu amonného. Rychlý zásah hasičů předešel rozsáhlejšímu úniku koncentrovaných látek do potoků a rybníků v okolí.

19. října: Našla se nová Venuše. Unikátní nález, sedm tisíc let staré a asi půl metru vysoké sošky ženy z mladší doby kamenné, vykopali archeologové u Mašovic nedaleko Znojma.

LISTOPAD
Prezident České republiky Václav Klaus navštívil jižní Moravu. Během své návštěvy se objevil mimo jiné u památníku Mohyla míru, v Mikulčicích, ve Znojmě a nejdelší dobu pobyl v Brně.

Plat na jižní Moravě: 19 672 Kč. Výdělek lidí zde roste nejrychleji z celé republiky, v meziročním srovnání až o deset procet. V Brně již plat přesáhl dvaadvacetitisícovou hra〜nici.

24. listopadu: Nejvýkonnější fotovoltaickou elektrárnu ve střední Evropě spustila v Jaroslavicích na Znojemsku společnost Energy 21. Předpokládaný výkon elektrárny, rozmístěné na pozemku o rozloze čtyři a půl hektaru, dosáhne téměř jednoho megawattu.

PROSINEC
Po měsících jednání se politici v Boskovicích dohodli na podobě nové koalice. K ODS, lidovcům a sociálním demokratům přibyl ještě jeden radní ze sdružení nezávislých kandidátů Prosperita Boskovic. Město však přišlo o druhého místostarostu.

Otec týraných bratrů z Kuřimi Radek Coufal se po půlroce konečně uviděl se svými syny Ondřejem a Jakubem. Ti posledního půl roku pobývali v brněnském zařízení pro týrané děti Klokánek. Mezitím došlo v kauze k velkému posunu a obvinění několika osob včetně matky dětí Kláry Mauerové .
19. prosince: Jaroslav Vajbar z Rakvic se zapsal do české knihy rekordů. Z více než půl kilometru slaměných stébel totiž upletl sedmdesát centimetrů vysoký zvon.

1.1.2008
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Škoda Octavia - Čína
AUTOMIX.CZ
22

Tohle opravdu není Superb. Škoda v Číně prodává jednu zvláštnost

Zdeněk Škromach

Je potřeba vyhlásit konkurz na českého Fica, říká exministr Zdeněk Škromach

OBRAZEM: Florbalové Znojmo v derby přetlačilo brněnské Buldoky

Znojmo, Brno – První jihomoravské derby v Superlize florbalistů ovládli hráči Znojma. Nováček soutěže doma porazil brněnské Buldoky těsně 3:2. O vítěznou branku se postaral jedenáct minut před koncem znojemský Filip Horák, který po přihrávce Milana Fridricha poslal ze vzduchu míček do branky.

Nabízela sex u silnice, dostala pokutu dva tisíce

Znojmo – Pětadvacetiletá žena dostala od znojemských strážníků pokutu dva tisíce korun za nabízení erotických služeb u silnice vedoucí z Oblekovic směrem na Hatě. Od roku 2009 platí ve Znojmě vyhláška zakazující takové nabízení služeb. 

Provokoval strážníky. Močil u památníku v centru Znojma

Znojmo – Provokatéra, který močil u památníku na Mariánském náměstí ve Znojmě, zaznamenala v neděli ve dvě hodiny po půlnoci kamera znojemských strážníků. „Čtyřiačtyřicetiletý muž křičel na své společníky, aby šli taky. Strážníkům pak na doporučení kamarádů odmítl prokázat svou totožnost. Muž byl přesvědčený, že se ničím neprovinil a případ bude mít dohru u přestupkové komise,“ informoval preventista znojemských strážníků Petr Hladký.

Tabla prvňáčků: představíme ZŠ v Tasovicích a znojemskou v Jubilejním parku

Jižní Morava – Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka – pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic. Seriál s fotkami prvňáčků najdete vždy ve středečním tištěném vydání Deníku Rovnost.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT