"Letos auta po znojemském obchvatu jezdit ještě nebudou. Výstavbu brzdí proces vyvlastňování. Budeme ale pokračovat v dalším budování směrem na Přímětice a Jihlavu,“ řekl ředitel brněnské správy Ředitelství silnic a dálnic Jiří Rupp. Pokračovat by měla i stavba obchvatu Lechovic. Tento rok budou na řadě především mosty.

Historický střed Znojma už možná tento rok získá nový ráz. „Pokud se podaří získat peníze z Evropské unie začne na podzim rekonstrukce Horního a Václavského náměstí. Je to sto milionová akce, která bude rozfázována na několik etap,“ řekl starosta Petr Nezveda. Centrum města také čeká revoluce v parkování. Přinese ji nový provozovatel služby, kterého radnice vybere ve veřejné soutěži. Součástí nového systému se mohou tak například stát i parkovací domy.

Město chce rovněž důsledně vyčistit centrum města od reklam, plastových oken a dalších objektů, které neodpovídají pravidlům pro výstavbu v památkové rezervaci. Lidé ve Znojmě se ale mohou těšit i na úplné novinky. Vyrůst by například měla plánovaná městská vinice v Karolininých sadech. Největší investiční akcí města letos bude vybudování regionálního odpadového centra.

Klíčový bude začínající rok pro nájemníky zhruba tří tisícovek městských bytů. „Padne rozhodnutí o jejich prodeji. Ve hře jsou pořád všechny varianty,“ uvedl Nezveda. Radnice se rozhoduje mezi prodejem jednotlivých bytů, celých domů nájemníkům nebo celého bytového fondu jednomu investorovi.

Změnit by se mělo i centrum Moravského Krumlova. „Chceme vymístit autobusovou dopravu z náměstí. Neumíme si představit, že by dál tady kroužilo sto dvacet autobusů denně. S tím bude souviset i vybudování náhradního parkoviště a terminálových zastávek u zámku,“ řekl starosta města Jaroslav Mokrý. Pokračovat bude i více než stomilionová stavba městské kanalizace.
Nově by mohlo vypadat i autobusové nádraží v Miroslavi. „Právě dokončujeme projekt na který budeme žádat dotace z Evropské unie,“ řekl místostarosta města Roman Volf. Pět bezbariérových autobusových stání se stane součástí integrovaného dopravního systému.

Kultury milovní obyvatelé Znojemska si na své přijdou tradičně v létě. Rozšíření o několik dní plánuje každý rok úspěšnější znojemský hudební festival. Tento rok bude věnovaný Vivaldimu. Pokračování se dočká i rockový Wake up, který navíc připravuje už za několik dní zimní předkrm. Do Znojma v lednu zamíří na první ročník nového festivalu jazzmani.

Napínavý bude příští rok i pro regionální politiky. Přinejmenším v senátních volbách se rýsuje zajímavý souboj mezi dvěma současnými znojemskými poslanci Martou Bayerovou (KSČM) a Ladislavem Skopalem (ČSSD). Silným kandidátem by mohl být i Tomáš Rothröckl za Zelené. Na svou šanci ale již dlouho čeká pravděpodobný kandidát ODS Jaroslav Pařík.