Starosta Vlastimil Gabrhel (ČSSD) prohlásil, že výše rozpočtu kolem 660 milionů je běžná. Město podle něj dbalo o to, aby i příští rok bylo jeho hospodaření vyrovnané. „Rozpočet je sestavený tak, že počítá s nižším výběrem přerozdělovaných daní. Ve výdajích jsme proto zařadili investice podpořené z evropských peněz a na kterých spolupracujeme například se správou silnic nebo se týkají pokračování budování kanalizace v Kasárnách, Mramoticích, Derflicích a Načeraticích. Zaměřili jsme se i na pokračování oprav škol a školek, kde doháníme chybějící investice z dřívějších let," vypočítal starosta.
Zastupitel Karel Fiala (Pro Znojmo) mu odpověděl, že v rozpočtu našel jen dvě pozitivní zprávy. „Ocenit mohu jen to, že se vyhneme rozpočtovému provizoriu a že je rozpočet vyrovnaný. Propad příjmů je ovšem šokující a vypovídá o systémovém selhání při jejich zajišťování, zejména pokud jde o dotace," uvedl Fiala a poukázal, že z rozpočtu není podrobněji patrné, na co jde zhruba sto čtrnáct milionů, které město posílá správám majetku a zeleně, Besedě a knihovně.
Podle starosty si každý zastupitel může upřesnění rozpočtů vyžádat u ředitelů jednotlivých organizací.
Zastupitel Jiří Ludvík označil za neprůhledné položky rozpočtu věnované takzvaným ostatním službám. „Opět jsem našel tyhle velmi neurčité položky a na rozdíl od jiných nejsou krácené. Dohromady je to deset milionů korun a k tomu ještě milion šest set tisíc za právní služby," poukázal Ludvík.
Starosta naznačil, že do těchto výdajů vnese více světla chystaný rozklikávací rozpočet. „Jednáme o něm v rámci příprav koaličního programového prohlášení, doufám, že bude fungovat od poloviny příštího roku," sdělil Gabrhel.
Šéf finančního odboru Marek Štěpaník zastupitelům vysvětlil, že do příslušné rozpočtovací kolonky patří velmi rozmanité výdaje. „Jde například o příspěvek města na stravování úředníků, inzerci v médiích, servis služebních aut, správu počítačů, opravy tiskáren nebo koncesionářské poplatky," řekl zastupitelům Štěpaník.
Zastupitel Jiří Peroutka (Změna Znojmo) podotkl, že radnice má svá čísla zastupitelům předkládat srozumitelněji a otevřeněji. „Své školské radě také musím vysvětlit, co platíme v ostatních službách. A neumím si představit, že by jednotliví zastupitelé obvolávali ředitele základních škol a dalších příspěvkových organizací. Mnohem rozumnější by bylo, pokud bychom příště dostali tabulku výdajů na služby a také strukturu rozpočtů příspěvkových organizací," argumentoval Peroutka, ředitel znojemského gymnázia.
Lídr lidovců Pavel Jajtner se ptal po kritériích krácení příspěvků různým organizacím. „Například zdravotnická kapitola zhubla oproti letošku ze čtyř na dva a půl milionu. Jsou to přitom organizace, které jsou na městě dost závislé," uvedl Jajtner.
Starosta Gabrhel uvedl, že představitelé města se radili s úředníky a v případě Netopeeru či Červeného kříže nakonec příspěvky navýšili.
Podle politologa Jaromíra Příkazského opozice splnila svou roli. „Je to pozitivní změna proti minulým letům, kdy se debata skoro nevedla. K ideálu to má daleko, ale vývoj to je. Uvidíme ale, jak dlouho zastupitelům vydrží elán," podotkl politolog.