Když příslušníci SS po zhruba třech týdnech a po zradě jednoho z výsadkářů oblehli pravoslavný chrám svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze, zvolil i tehdy sedmadvacetiletý, těžce zraněný Opálka raději smrt. Požil jed a následně se zastřelil. Jako pomstu za jeho podíl na atentátu byla jeho teta Marie Opálková popravena 24. října 1942 v Mauthausenu.

O tom, že Opálkova smrt nebyla zbytečná, je dnes přesvědčena i nynější starostka Rešic Petra Jílková. „Není to zase až tak dávno, co se u nás ve vsi narodil někdo, kdo neváhal položit svůj život za svou vlast, za nás za všechny a kdo ví? Možná nebýt jeho, tak bychom tu dnes nebyli ani my," zamyslela se při sobotním vzpomínkovém aktu Jílková.

„Ten někdo miloval svou vlast a Rešice víc, než svůj život. Nikdy nezapomněl ve svých vzpomínkách na svoje rodné Rešice, na polní cestu od Kordule, na naši kapli v záři rozkvetlých třešní. Ten někdo byl Adolf Opálka. Člověk, jehož životním mottem bylo „Čest a disciplína, chrabrost a věrnost." A troufám si říct, že to nebyla jen slova, ale celoživotní poslání," dodala starostka.

„Ale nebyl to jen Adolf Opálka, kdo bojoval za naši svobodu. Dalším rodákem tady z Rešic, byl i František Pospíšil. Neméně disciplinovaný, chrabrý a odhodlaný položit za svoji vlast život. Rešice se tak staly jedinou obcí, odkud pocházeli hned dva velitelé paraskupin operujících na území protektorátu," dodala Jílková.

Přestože Adolf Opálka zemřel před sedmdesáti lety, v Rešicích se nakonec ukázal a to včetně svého spolubojovníka Kubiše. I když jen v podobě jejich filmových představitelů, ze snímku Jiřího Sequense Atentát, Radoslava Brzobohatého a Rudolfa Jelínka. „V době, kdy jsme před skoro padesáti lety natáčeli film Atentát, byla to pro nás pro všechny obrovská čest. Protože jsme pochopili, že hrajeme skutečné hrdiny.  Kdykoliv v Praze jedu kolem kostela, kde Opálka svedl svůj poslední boj, tak ho tam nahoru zdravím. Ten chlapec je tu pořád se mnou. Ani vy na ty chlapce nikdy nezapomeňte, protože to byli skuteční hrdinové," podělil se s několika stovkami návštěvníků vzpomínkové akce o své dojmy z natáčení filmu Brzobohatý.