Na vystoupení Petra Kotvalda a vánočně ozdobený turistický vláček se mohou v době adventu těšit lidé ze Znojma. Nově budou koncerty a akce na náměstí pokračovat každý den. Vánoční výzdobu v ulicích začali přitom pracovníci znojemské radnice věšet už včera.

Rekordním adventním věncem se od čtyřiadvacátého listopadu znovu pochlubí Miroslav, v Moravském Krumlově zahájí předvánoční čas koncert nazvaný Adventní svíce. „Hned úvodní adventní večer na znojemském Masarykově náměstí odstartuje vystoupení Petra Kotvalda se sborem znojemských dětí. Bude se zde světit adventní věnec a rozsvěcet vánoční strom,“ řekl ředitel Znojemské Besedy Oto Mašek.

Na následující dny naplánovali pořadatelé různá vystoupení souborů. „Novinkou letošního adventu bude Ježíškova pošta a velkolepý Mikuláš. Ten připravujeme společně s Domem dětí a mládeže. Pátého prosince večer na náměstí postavíme kulisy pekla a nebe, kde na děti budou čekat nejrůznější překvapení. Přijde Mikuláš v novém kostýmu, s anděly a čertíky,“ popsal Mašek.

Podle něj by město mělo v době adventu ožít. Na vyhřívaném pódiu se vystřídají country kapely i dechovky. „Nebudou chybět představení znojemských škol a souborů z Domu dětí a mládeže,“ dodal ředitel. Ve dvaceti stáncích na náměstí by letos měli prodejci nabízet jen tradiční výrobky a občerstvení. Loňskou novinkou byly pohádkové prohlídky podzemí a vánoční vláček. „Letos se mohou návštěvníci těšit i na živý betlém, historický dřevěný kolotoč, nebo vánoční strom,“ řekla mluvčí radnice Denisa Šipošová.

Vyhřívané pódium bude ve spodní části Masarykova náměstí, pod morovým sloupem. „V době celého adventu plánujeme pohádkové prohlídky v podzemí, o které byl vloni obrovský zájem,“ uvedla Šipošová.

Tradičnímu schématu zůstala věrná moravskokrumlovská radnice. „Na první adventní neděli jsme připravili koncert s názvem Adventní svíce, v němž zazpívají sólisté opery olomouckého a košického divadla,“ popsal starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý.

Největší akci chystají Krumlovští na druhý adventní víkend. V sobotu na místním náměstí vystoupí známí umělci. „V sobotu před druhou nedělí adventní je připraven celodenní kulturní program a dopoledne se bude konat trh škol. Žáci tu nabídnou své výrobky,“ řekl Mokrý.

Novinkou v Miroslavi je nová výzdoba. Rekordní věnec a vánoční strom, darovaný rodinou z Miroslavi, se rozsvítí už v pondělí před první adventní nedělí. „Rozsvícením věnce a vánočního stromu zahájíme také u nás tradiční advent. Do každé domácnosti rozešleme plánek s adventním programem, který je zaměřený na všechny věkové kategorie. K významným akcím patří i gulášovka a vánoční strom řemesel,“ dodal místostarosta Roman Volf.