V pohotovosti bude zejména v sobotu pátého prosince zámecké peklo. „Návštěvníci se mohou při prohlídkách komnat těšit na slavnostně prostřené stoly z různých historických období. Novinkou jsou také pohyblivé modely na výstavě Lega," vyjmenoval Drahokoupil nová lákadla. Doplnil, že usilují také o pořádání nočních prohlídek a zájem je o školní akce. „Žáci ve skupinkách plní úkoly, nyní se zaměřujeme na období husitství," dodal Drahokoupil s tím, že otevřeno mají každý den kromě pondělí.

Grilované klobásky, teplé buchty a vánočka provoní kuchyni na hradě Bítov. Návštěvníky přivítají navíc průvodci v kostýmech. „Prohlídku zakončíme jako tradičně v hradní kuchyni, kde bude připraveno posezení a ochutnávka vánočního pečiva, buchet nebo vánočky. Chybět nebudou klobásky, punče a svařené víno," vyjmenoval pochoutky kastelán Jan Binder. Na advent na Bítově se zájemci mohou těšit o víkendu dvanáctého a třináctého prosince. Prohlídky začnou v deset hodin dopoledne, poslední návštěvníky hrad přivátá tři hodiny po poledni.

O zpěv koled se postará Schola Pavla Szabó z Moravských Budějovic a Mužský pěvecký sbor Žarošané. Koncerty rozezní kapli, a to v jedenáct hodin dopoledne a v jednu hodinu po poledni.

zámek Miroslav
kdykoli od úterý do neděle
adventní sobotní koncerty
hrad Bítov
víkend 12 a 13. prosince
zámek Vranov nad Dyjí
18. prosince – koncert
26. – 31. prosince – prohlídky

Poslední adventní víkend bude živo na vranovském zámku. Hudební salon rozezní vánoční koncert v podání Trio Bel Canto. Kromě děl českých i zahraničních skladatelů z období baroka a klasicismu zazní i současná hudba. „Zahájíme také novou výstavu soch světců od řezbářů Jiřího Netíka a Martiny Netíkové. Doplní ji ukázka slavnostního stolování v podání studentů ze školy na Přímětické ve Znojmě," pozval kastelán vranovského zámku Jiří Černý.

Zájemci se mohou také dozvědět, jak připravit vánoční stůl. Workshop se uskuteční v sobotu devatenáctého prosince v zámecké galerii Thayana. Zájemci se musí závazně přihlásit nejpozději do pátku 18. prosince 2015, a to telefonicky na čísle 515 296 215, prostřednictvím SMS zprávy na telefonu 723 387 197 nebo na e-mailové adrese vranov@npu.cz.

Brány vranovského zámku se návštěvníkům otevřou také po Božím hodu vánočním. „Speciální vánoční prohlídky se uskuteční od šestadvacátého prosince a potrvají do Silvestra. K vidění bude sál předků., první část hlavní trasy a kaple včetně výstav," informoval Černý. Zámek bude přístupný za zvýhodněné vstupné. Dospělí zaplatí devadesát korun, děti a důchodci čtyřicet korun.