Slavnostní fanfáry Znojemských žesťů, posvěcení adventního věnce děkanem Mons. Jindřichem Bartošem a konečně rozsvícení dvanáctimetrového stříbrného smrku zažijí všichni lidé, kteří přijdou v neděli odpoledne na Horní náměstí ve Znojmě. Zahájení adventu tam podle zveřejněného programu začíná pět minut po půl páté odpoledne. „Advent zahájí starosta Znojma pět minut před tři čtvrtě na pět. Deset minut před pátou hodinou je čas, kdy se letos poprvé rozsvítí nazdobený vánoční strom na náměstí. Rozsvícení provedeme spolu s dětmi ze znojemského dětského domova," uvedla mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Řadu lidí přiláká na studené náměstí nejen strom a svařák, ale především vystoupení zpěváka Václava Neckáře. „Ten vystoupí od tři čtvrtě na šest společně se sborem při střední škole v Přímětické ulici. Ještě předtím zahrají a zazpívají vánoční kolegy muzikanti ze seskupení JaZoo," přiblížila mluvčí.

Akci s názvem Pohádkové vánoce naplánovali na sobotu lidé ze Spolku pro obnovu tradic v Moravském Krumlově. „Celodenní program začíná již o půl desáté dopoledne slavnostní zahájením s dětmi z mateřských škol Husova a Palackého. Po pohádce Lotrando a Zubejda zazpívá půlhodinku před polednem Adam Mišík. Ve dvě hodiny odpoledne zazpívá Janek Ledecký a o půl páté bude podium patřit skupině Kroky Michala Davida Revival," informují pořadatelé na svém webu.

Novinkou dne bude 1. Krumlovské hromadné vypouštění balónků s přáním Ježíškovi o půl druhé odpoledne. Pohádkové vánoce pak podle programu zakončí slavnostní ohňostroj. Rozzáří se nad náměstím TGM úderem šesté hodiny podvečerní.

Tradiční večírek s názvem Soiréé 2014 pořádají provozovatelé znojemského klubu Na Věčnosti. „Jedná se o náš tradiční večírek ve stylu Francie 1. poloviny 20. století. Hosté přijdou oblečeni ve slušivých dobových kostýmech, hrát bude samozřejmě živá hudba," řekl provozovatel klubu Ivo Bílek. Na akci byla nutná rezervace a podle Bílka zbývalo v pátek dopoledne už jen několik posledních lístků.

Především pro ty lidi, kteří dobře neznají Znojmo, připravila agentura remo Agency pravidelné prohlídky Znojma s průvodcem. „Vždy v adventní sobotu nabízíme vánočně laděnou prohlídku města se zaměřením na znojemské kostely. Při prohlídce se návštěvníci mohou těšit na hrnek dobrého svařeného vína. Sraz je vždy u Turistického informačního centra v ulici Obrokova 10 v 10.00 hodin," sdělil Lukáš David z agentury.

Tradiční rozsvícení vánočního stromu a pomyslné zapálení první svíce na adventním věnci mají v sobotu také třeba v Hnanicích či v Suchohrdlech. „Začátek je naplánován na 16.30 hodin u kostela sv. Wolfganga. Na úvod řekne pár slov starosta Hnanic Martin Dvořák a místní farář Marian Jiří Husek. Následovat budou vystoupení dětí z MŠ Hnanice, ZŠ v Šatově a místních mladých hasičů," informuje server obce. V Suchohrdlech se začíná ve tři hodiny odpoledne.

Prsty od lepidla pak mohou mít děti ale také jejich rodiče, když zajdou na dnešní Adventní lepení s plastikovými a železničními modeláři v Domě dětí a mládeže ve Znojmě. Od jedné hodiny po poledni pro ně budou mít pořadatelé připravené modely ke slepení.

Jednoduchou hutnou basu, přesné bicí a něžnou kytaru plus ženský a mužský vokál lze slyšet dnes večer v Gogo klubu. Hrají The Finally.