Na koncert předního světového interpreta kytarové hry se lidé mohou těšit čtrnáctého prosince v interiérech zámku ve Vranově nad Dyjí.
„V rámci letošního adventu nabídneme vánoční koncert hudebního skladatele a kytaristy Štěpána Raka. Uměleckým slovem, ale také hrou na flétnu tento večer doplní významný český dramatický umělec Alfréd Strejček,“ řekl kastelán zámku Karel Janíček.

Koncertní vystoupení v Hudebním salonu začíná půlhodinu po sedmé hodině večerní.
Své adventní hosty láká také nedaleký hrad Bítov.

„Návštěvníky zveme na vskutku netradiční prohlídku hradu. Osmnáctého a devatenáctého prosince naše hosty čeká vánočně vyzdobená, letos poprvé nově otevřená část prvního patra paláce - pokoje hrabat Daunů,“ pozval zájemce na hrad jeho kastelán Jan Binder.

Výstava betlémů

Na Bítově i o adventu pokračuje loňská výstava betlémů vyrobených žáky základní školy v Šumné. Letos malí umělci doplnili betlémy o nové postavičky.
„Prohlídka bude zakončena malým vánočním občerstvením v panské hradní kuchyni. Naši hosté si opět pochutnají na klobásách pana kastelána. Kuchyň ale provoní i další dobroty. Nabídneme barončinu vánočku, kastelánčin punč a svařené víno,“ nastínil Binder.

Kastelán slibuje i letos malé překvapení místních průvodců, tedy živě zpívané koledy. „Jste srdečně vítáni! Možnost parkování před hradní branou, nebo na nádvoří je pro řidiče zajištěna,“ pozval Binder.

Ve Znojmě mohou lidé zajít v průběhu adventu do historického podzemí. „Hrad je kvůli opravám zavřený, proto zveme veřejnost do podzemí. Jedenáctého a dvanáctého prosince mohou v půlhodinových intervalech sejít do podzemí, kde je provedou průvodci v kostýmech a uvidí i menší dobové scénky,“ uvedla mluvčí města Denisa Šipošová. Podzemí je otevřeno od deseti hodin dopoledne do čtyř odpoledne.

Jevišovický zámek je o adventu pro veřejnost zavřený. „Je tu veliká zima. Jednou jsme zkoušeli nabídnout vánoční koncert, ale mrzli tu umělci i hosté,“ svěřila se kastelánka zámku Jana Kampfová.

Na tradiční koncerty mohou během adventu zajít lidé do Farnosti Louka či Mikulášského kostela. Vánoční koncert nabídne i kostel sv. Jana Křtitele či sv. Michala.

Vranovský zámek 14.12. Vánoční koncert Štěpána Raka a Alfréda Strejčka 19.30 hod

Hrad Bítov 18. a 19.12. Nově otevřený pokoj hrabat Daunů, výstava betlémů, vánoční občerstvení, od 10.00 do 15.00 hod.

Znojemské podzemí 11. a 12.12. Prohlídky s průvodcem a dobové scénky od 10.00 do 16.00 hod.

Farnost Znojmo – Louka 4.12. Sbor Notre dame, 17.00 hod.

11.12. Varhanní koncert Petra Čecha, 17.00 hod.

18.12. Soubor Solideo, 17.00

Kostel sv. Mikuláše 12.12. Adventní koncert Děti pomáhají dětem, vystoupí žáci a absolventi ZŠ JUDr. Mareše a ANNA K, 16.00 hod

21.12 Vánoční koncert country skupiny Květinka, 19.00 hod.

26.12. Cimbálová muzika Ant. Stehlíka, 18.00 hod.