Výrazná změna vzhledu a náplně čeká adventní trhy ve Znojmě. Předvánoční čas se na Znojemsku jinak ponese ve znamení tradičních a osvědčených akcí.

Centrem Znojma má navíc jezdit poprvé vánoční vláček. Na miroslavském náměstí bude i letos už od šestadvacátého listopadu stát největší český adventní věnec. „Pro letošní vánoční trhy chystáme několik novinek. Připravuje se zcela nová výzdoba Obrokové ulice a kašny na Horním náměstí. Vánoční strom, který bude z městských lesů, se také dočká úplně jiného ozdobení,“ informoval starosta Znojma Petr Nezveda.

Jinou podobu budou mít i vánoční trhy. „Ve stáncích na Masarykově náměstí se bude prodávat pouze občerstvení a výrobky tradičních řemesel,“ dodal starosta. Vedle odlišných prodejců proti minulým rokům by návštěvníci centra Znojma měli vidět a slyšet pravidelnější kulturní program. „Na Masarykově náměstí u tržiště postavíme zastřešené a zateplené podium, na kterém se budou celý advent denně střídat vystoupení znojemských škol a dalších souborů,“ přiblížila ředitelka Znojemské Besedy Martina Špačková.

Mezi Horním a Masarykovým náměstím a Mikulášským kostelem má jezdit vánoční vláček. V osvědčených programech pokračují další organizátoři. „Na třetí adventní sobotu opět pozveme návštěvníky do Louky na vystoupení Slováckého krůžku, který představí zvyky a obyčeje provázející adventní čas na Horňácku,“ potvrdil předseda Spolku přátel Hroznové kozy Zdeněk Čižmář.

V Miroslavi na konečné podobě adventního kalendáře právě pracují. Rekordní věnec a vánoční strom darovaný rodinou z Kašence představitelé města rozsvítí už v pondělí před první adventní nedělí. „K významným akcím patří jedenáctá gulášovka, která bude letos prvního prosince, a také vánoční strom řemesel o dva týdny později,“ dodal Volf.

V Moravském Krumlově, podobně jako ve Znojmě, zahájí adventní program svěcení adventního věnce v neděli druhého prosince. „K největším akcím patří Krumlovské Vánoce, které letos pořádáme počtvrté. V sobotu před druhou nedělí adventní je připraven celodenní kulturní program, v němž mimo jiné vystoupí skupina Fleret či Lucka Vondráčková,“ sdělil místostarosta Tomáš Třetina.