Poslední plány na adventní a vánoční programy i výzdobu ulic a náměstí ladí v těchto dnech na radnicích měst Znojemska. Třebaže letos starostové a zastupitelé museli v rozpočtech škrtat, adventní programy krácení nepostihne. I proto, že se organizátoři drží zavedených pořadů a výzdobu mají nakoupenou už z minulých let.

„S radostí říkám, že u nás vánoční výzdoba nikdy nebyla záležitostí velkých peněz, ale originality a spousty práce. Náš adventní věnec, zapsaný v knize rekordů, bude letos náměstí zdobit podesáté,“ řekl místostarosta Miroslavi Roman Volf.

Podobně jako v minulých letech věnuje městu vánoční strom, stříbrný smrk, jedna z místních rodin. „Slavnostní rozsvěcení s kulturním programem je připraveno na třiadvacátého listopadu,“ dodal Volf.

Hlavními akcemi adventního programu ve městě bude třináctý ročník Gulášovky jednadvacátého listopadu a Vánoční strom řemesel s jarmarkem poslední sobotu před svátky.

Na tradiční program sází letos i ve Znojmě. Radnice do něj ale poprvé zapojí i Horní náměstí a Obrokovou ulici. „Těžiště programu s adventním trhem, stromem a pódiem pro vystoupení souborů bude i letos na Masarykově náměstí. Vystoupí samozřejmě hlavně místní školy a soubory, ale pozvali jsme i hosty. Při rozsvěcení vánočního stromu devětadvacátého listopadu vystoupí Fešáci s Michaelou Tučnou. O čtyřech adventních víkendech opět chystáme oživlé podzemí,“ řekl šéf Znojemské Besedy a městský radní Oto Mašek.

Sváteční atmosféru letos chtějí vdechnout zástupci města i Obrokové ulici a Hornímu náměstí. „Náměstí můžeme letos využít poprvé díky jeho nové podobě po rekonstrukci. Budou tam zejména lákadla pro děti. Chybět nebudou ani stánky s občerstvením. Večer bude mezi pátou a šestou hodinou procházet centrem ponocný. Jezdit bude opět i vánoční vláček,“ vypočítala mluvčí radnice Denisa Šipošová.

Většinu pouliční výzdoby už radnice nakoupila v minulých letech. „Novinkou bude asi čtyřiadvacet stromků na Obrokové. Ty dodá Městská zeleň a nazdobí je děti z jednotlivých znojemských škol a školek. Opět bude ozdobená Radniční věž, ulička u obchodního domu Dyje i průčelí radnice,“ dodala mluvčí.

Rozpočet na adventní slavnosti ještě město dokončuje. „Můžeme odhadovat, že celková investice dosáhne asi milionu korun. V tom jsou zahrnuty i náklady na instalaci dříve pořízené výzdoby a nákup nové na Horní náměstí,“ shrnula mluvčí.
n
V Moravském Krumlově obstaraly malou předehru k adventním oslavám obnovené odpolední čaje v Rakšicích. „Jinak chystáme osvědčené programy. Hlavní akcí budou pátého prosince Krumlovské vánoce. V rámci celodenního programu vystoupí Tereza Kerndlová a Jarmila Šuláková s kapelou Fleret,“ informoval místostarosta Krumlova Tomáš Třetina.