Mnoho návštěvníků láká zvídavost či chuť na čerstvé ovoce. „Jsem tu poprvé, vytáhla mě dcera. Exotické ovoce si občas kupujeme na zpestření a čerstvé chutná, jinak než ze supermarketu, “ říká jedna ze zákaznic Hana Geržová.

V krabici už má manga, mučenku či papáju. „Papáju moc nekupujeme, ale manželovi myslím bude chutnat. Svou chutí mě překvapila i mučenka, dobrá jsou samozřejmě i manga,“ dodává.

Čerstvé ovoce láká i Lenku Ryšavou. „Ovoce docela kupujeme, tak jsme si přišli pro nějaké čerstvé a poprvé vyzkouším jackfruit,“ poznamenává Ryšavá.

Organizátoři mohli dlouho naplánovaný trh uskutečnit až napotřetí. „První plánovaný termím jsme rušili kvůli celostátní karanténě, podruhé to nevyšlo minulý týden, protože letadlo ze zbožím z Ugandy přilétlo až v pondělí po trhu, který měl být v neděli. O to víc mě těší, že opět přišlo hodně lidí,“ hodnotí Lukáš Petržela z pořádajíc společnosti Virunga.

Jak dodal, důsledky pandemie jsou v jejich oboru pořád cítit. „Zatím sem ještě pořád není jak dostat ovoce z Asie, které je velmi oblíbené. Doufám, že do dvou tří týdnů ale dodávky obnovíme. Zatím alespoň nabízíme víc afrického zboží, jako je různé sušené ovoce, nápoje u banánů, různé sirupy a podobně, “ dodává Petržela.

Další trh ve Znojmě plánuje někdy v polovině prázdnin. „Je tu krásné prostředí, velký zájem, rádi se vracíme,“ shrnul Petržela.