Podle insolvenčního návrhu dluží jevišovická společnost družstvu téměř čtyři sta osm tisíc korun. Agro má družstvu dlužit za podnájem pozemků za devět měsíců v roce 2009. Návrh cituje další čtyři nesplacené pohledávky jiných firem za tři miliony korun. Šéf společnosti Agro Jevišovice Bohumír Rada v současné době jedná o prodeji firmy holdingu Agrofert podnikatele Andreje Babiše.

„Nynější akvizice je pokračováním červnového nákupu jevišovické výroby brojlerů a vybraných pozemků. Naším zájmem je i rozšiřování chovu prasat, masného skotu, mléka a dalších aktivit, ve kterých Agro Jevišovice podniká,“ potvrdil Znojemskému deníku Rovnost výkonný ředitel holdingu Petr Cingr.

Největšího soukromého zaměstnavatele na Znojemsku, zemědělskou společnost Agro Jevišovice, tak zřejmě změní majitele. A to poté, co se vloni po transformaci zemědělského družstva na akciovou společnost stal majoritním vlastníkem firmy její bývalý předseda Bohumír Rada.

„Z výše uvedeného je patrné, že v případě zdárného dokončení transakce výrobu zachováme. Budeme spíše uvažovat o jejím rozšíření a zefektivnění,“ dodal Cingr.

Fúzi obou firem prověřuje Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). V případě jevišovického zemědělského podniku jde o jednoho z největších tuzemských producentů kuřecího masa a mléka se základním kapitálem skoro čtvrt miliardy korun. Ve více než dvaceti střediscích pro něj pracuje tři sta padesát pracovníků.

Firma chová tři tisíce kusů hovězího dobytka, kolem čtyřiceti tisíc prasat a obhospodařuje přes devět tisíc hektarů půdy nejen na Znojemsku, ale i v sousedním Třebíčsku a Břeclavsku. Kromě toho má své filiálky i na Slovensku a v Rumunsku.

Agrofert je zase jedničkou tuzemského zemědělsko - potravinářského sektoru. Předloni dokončil akvizici největšího konkurenta v oboru, podniku Agropol Group, patřícího do té doby podnikateli Jiřímu Malúšovi.

Šéf jevišovické firmy už zájem Babišova Agrofertu potvrdil. „S Agrofertem skutečně jednáme o prodeji. O tom, čeho všeho by se měl prodej týkat, je předčasné mluvit. Až budou jednání ve finále, všechno zveřejním,“ řekl Bohumír Rada.

Chystaný prodej bude posuzovat ve správním řízení Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Bude zkoumat dopad spojení na oblast produkce a prodeje rostlinných zemědělských komodit, chovu a prodeje hospodářských zvířat, výroby a prodeje krmných směsí, skladování rostlinných komodit a prodeje nezpracovaného mléka. Řízení k fúzím trvají obvykle zhruba měsíc. Součástí transakce má být i ovládnutí společnosti Citonice Agro.

„Rozhodnutí ve výše uvedené věci dosud nebylo vydáno. Případné připomínky je třeba zaslat ÚOHS do pěti dnů od zveřejnění tohoto oznámení,“ píše se na oficiálních webových stránkách antimonopolního úřadu.

Skupina Agrofert má získat nad oběma zemědělskými firmami ze Znojemska výlučnou kontrolu prostřednictvím kroměřížské akciové společnosti NAVOS.
Naproti tomu Agro Jevišovice řešilo vloni finanční problémy. Jejich vyústěním byla právě změna právní formy z družstva na akciovou společnost.

Většinu v ní získal právě Bohumír Rada. Součástí poslední březnové členské schůze družstevníků bylo i odsouhlasení prodeje aktiv družstva souvisejících s výkrmem drůbeže a zahrnujícím jak movité věci, třeba technologické linky, tak i nemovitosti. Mezi nimi figurovaly především pozemky a haly pro výkrm drůbeže. Kupní cena byla stanovena na téměř čtvrt miliardy korun. Třicet milionů z toho mělo přitom jít na umoření dluhu právě Agrofertu, zbytek na pokrytí bankovních úvěrů.

„Při transformaci družstva na akciovou společnost jsme se domluvili, že snížíme úvěrovou angažovanost o zhruba dvě stě milionů korun. Zaplatili jsme dvě stě milionů bankám a třicet milionů Agrofertu. Drůbežářské provozy dnes nevlastníme, ale dál je provozujeme. Máme je od Agrofertu pronajaté na pět let, za to platíme nájem. Smluvně pak máme ošetřeno, že za těch pět let koupíme tyto provozy zpět,“ řekl na konci listopadu v rozhovoru pro Znojemský deník Rovnost Rada.

I tak ale firmě zůstala další čtvrt miliarda dluhů. „Pro firmu s ročním obratem přes jednu miliardu korun je dvě stě třicet milionů korun úvěrových zdrojů, které nám zůstaly, pohodová částka. Třeba letošní zisk se bude pohybovat kolem sto padesáti milionů korun,“ dodal tehdy Rada.

Firma přitom čelila pokusům o exekuce či insolvenční řízení i vloni. „S jedním dodavatelem, který nám dodával hodně nekvalitní zboží, jsme se rozešli a on se s námi nechtěl domluvit. Řešili to tímto způsobem, tedy exekucí. Částka je už ale v tuto chvíli zaplacená a exekuce stažená. Chybí už jen vymazání záznamu z rejstříku,“ sdělil v listopadu Rada. Exekuce byla ale ještě v lednu ve výpisu z obchodního rejstříku zapsaná.

Agrofert hodlá na Znojemsku pokračovat v chovu brojlerů, prasat, masného skotu i dojnic, ale i v dalších aktivitách, ve kterých podniká Agro Jevišovice. „Nemáme ale zájem o bioplynový byznys, proto nejednáme o koupi všech společností skupiny AGRO Jevišovice,“ dodal Cingr.