I když týden strávený na přeplněné pláži v Chorvatsku je stále pro většinu Čechů jedním z největších letních lákadel, pomalu zkoušejí i nové druhy prázdninových aktivit. Výlet mezi vinicemi nebo projížďky na koni v Národním parku Podyjí lákají na Znojemsko stále více Čechů. Podnikatelé se ale jen pomalu učí nabízet nové služby.

Člověk uhnaný nekonečným hlukem velkoměsta si může jen těžko představit větší idylu. V poledním slunci ve stínu dvorku domu líně polehávají tři psi. O kousek dál jsou zavřené slepice a ve stáji čeká čtrnáct koní na večerní projížďku. Iveta Ministrová spolu s manželem na svoji farmu v Havraníkách zvou lidi už několik let. Letos začali nabízet i nocleh.

„Letní sezonu máme prakticky zaplněnou. Jezdí k nám lidé z celé České republiky a pár i ze zahraničí. Jsou to rodiny s dětmi, ale i důchodci,“ řekla Ministrová.

Počet lidí, kteří na Znojemsko přijíždí za agroturistikou, neustále narůstá. Potvrzuje to i Marcela Knotková ze znojemského turistického informačního centra. „Zajímá je především vinařství, ochutnávky vína a návštěvy sklepů,“ řekla Knotková. Stále častěji se ale ptají i na možnost vyjet si na koni nebo strávit týden na farmě na vesnici.

„Agroturistika se v republice rozvíjí zatím jen velmi pozvolna. Je zde ale mnoho vhodných míst, které by se daly z tohoto pohledu využít. Rozhodně se ale ani v budoucnu nebude jednat o masovou turistiku,“ soudí Karin Šeligová z agentury Czechtourism.

Přesto je tento styl dovolené stále vyhledávanější. Z odhadů vyplývá, že ročně navštíví české farmy třicet tisíc turistů. Z toho je jedna třetina cizinců.

Ve znojemském turistickém informačním centru registrují zhruba desítku podnikatelů, kteří podobné letní atrakce nabízí. Čeští podnikatelé ale zatím podle Šeligové nedokáží nabídnout dostatečné služby. „Je to obecný problém celé republiky. Chybí například i příjemný přístup ke klientovi,“ dodala. Musí tak dohánět například Rakousko, kde se agroturistice věnují už několik desítek let.

Na farmu Ministrových jezdí řada lidí strávit týden dovolené, přespat pár nocí, ale i jen na odpolední vyjížďku. „Přestože sem každou sezonu přijíždí stále více lidí, jen provoz farmy a ubytování by nás neuživily,“ dodala Ministrová.