Lidé bydlící v nedalekých panelových domem mohou třeba slyšet houkat sovy nebo se radovat z kopretin, které svítí z jasně zeleného trávníku. „Lokalita je navštěvovaná zejména pejskaři a ohlasy máme vesměs pozitivní. Některým může vadit oplocení, ale to má svou ochrannou funkci,“ sdělila za Městské lesy Znojmo Jana Trojanová. Jak upozornila, místo není parkem a nemá ani nebude mít lavičky. Radost má ze spousty ptáků, kteří si lokalitu oblíbili. „Víme o sovách nebo hřivnáčích, lesopark ožívá. Třešně nejen že vykvetly, ale někde jsou již patrné i plody,“ dodala Trojanová.

Lesníci ve spolupráci s dobrovolníky vysázeli loni na jaře duby, lípy, javory ale třeba i kdouloně či oskeruše. Nový lesopark změnil část ryze zemědělské krajiny ve zdravý prostor. Součástí lesoparku je i Alej zamilovaných. V ní bylo vysázeno na osmaosmdesát třešní, které si lidé měli možnost adoptovat. „Lidé si koupili své třešně. Stromy jsou ale ještě malé a stín pro příjemnou procházku bude za dlouhou dobu. Místo je ale velmi hezké na pohled, poletují zde ptáci o motýli,“ sdělil Jakub Malačka, nynější zastupitel, který byl starostou v minulém volebním období. Právě za jeho působení lesopark vznikl. Rozlohu má tři a půl hektaru.
Jeho údržba je zcela jiná, než v ostatních parcích ve městě. Prioritou je totiž podpořit výskyt a růst pestré druhové skladby. Před zhruba čtrnácti dny zde pracovníci Městských lesů mulčovali pěšiny, jak informoval mluvčí znojemské radnice Pavel Kovařík. „Ostatní plochy jsou zatím ponechané bez údržby právě z uvedeného důvodu podpory růstu zeleně,“ poukázal mluvčí. Městské lesy každopádně plánují ožínání kolem vysázených stromů a keřů, aby byly chráněné před buřinou. Je to vytrvalá bylina, která může vyrůst až do výšky jednoho metru.
Motýlí louka
Znojmo není jediným průkopníkem na jihu Moravy, kde se o návrat přírody do města pokoušejí. Nápad na zřízení motýlí louky se tam z iniciativy členů Spolku Zelený Vyškov zrodil před třemi lety.
Vznikla v centru Vyškova. „Našli jsme si nevyužitý pozemek a požádali město o zápůjčku a část peněz, které jsme použili na pořízení osiva. Na podzim 2020 jsme zaseli travní směs, na jaře 2021 jsme ji pro větší bohatost kvetení doplnili o směs letničkovou,“ sdělila za spolek Blanka Mikulková. Od druhého roku již na louce kvetly kopretiny, len či léčivé byliny. V letošním roce je již podle jejích slov louka velmi pestrá. „Na louce máme umístěné lavičky i dřevěný prvek pro děti. Lidé zde najdou i naučné cedule, kde vše podrobně vysvětlujeme, dále hmyzí domky, pítka pro ptáky, krmítka, ježkoviště. Stále se snažíme o osvětu a pořádáme senoseč,“ doplnila Mikulková.
Jak upozornila, o těchto loukách je ale mezi lidmi stále malé povědomí. „Narážíme třeba velmi často na argument, že louka kvete málo. Skutečnou kvetoucí louku v přírodě totiž opravdu viděl jen málokdo. Jinak odezvy máme pozitivní, lidé si tam rádi sednou na lavičky a pozorují okolí. Maminky tam rády nechávají fotit svoje děti, školy sem organizují vycházky,“ uzavřela.