O zhoršujícím se stavu znojemské městské zeleně i osudu lipové aleje jedná dnes komise městské rady pro životní prostředí. Podle zástupců města jde o úvodní jednání nad dlouhodobým záměrem. Člen komise Jaroslav Šmerda předem veřejně vystoupil proti rozsáhlému kácení.

„Možná mě z komise budou chtít vyloučit. Věřím ale, že se mi podařilo otevřít potřebnou diskusi. Vyprovokovalo mě to, že materiál předložila Městská zeleň, která se o stromy má starat a ne je kácet,“ řekl Šmerda.

Poukázal na materiál, v němž správci městské zeleně popisují stav lipové aleje na Pražské ulici. „Píší tam, že většina z jednasedmdesáti stromů je ve špatném stavu a plánují jejich nahrazení platany. Ano, platí to o některých, ale rozhodně to nelze říct o všech. A kácení je také vždy až poslední možnost. Šlo mi o to, aby se o tom dozvědělo co nejdříve co nejvíc lidí, protože jsem už zažil, že stromy mizí rychle a z malicherných příčin,“ dodal Šmerda.

Předsedu komise, radního Jiřího Kacetla, postup jeho kolegy nepotěšil. „Problém je v tom, že veřejně vystoupil před tím, než komise vůbec zasedla. Kdyby se mu nelíbilo rozhodnutí, ke kterému by dospěla většina, pak by samozřejmě měl plné právo věc komentovat,“ uvedl Kacetl.

Odmítl přitom komentovat, zda Šmerda ohrozil své budoucí členství v komisi. „To je věc rozhodnutí představitelů města a rady, která členy komisí jmenuje a odvolává,“ dodal Kacetl.

Sám nechtěl před zasedáním komise témata, která bude projednávat, příliš komentovat. „Jisté je, že zdravotní stav zeleně se ve Znojmě v posledních letech zhoršuje. Je proto nutné, aby stav dřevin posoudili experti a řekli, čím to je. Zda nedostatkem údržby, nebo třeba solením silnic v zimě, nebo zda jsou ještě jiné důvody,“ řekl radní.

Chce přitom navrhnout, aby komise doporučila radě zadání příslušných posudků.

Naznačil také, že se nenechá snadno přesvědčit o nezbytnosti rozsáhlého kácení stromů. „Za tři roky komise posuzovala vždy jen jednotlivé případy, žádné liniové kácení. Budu chtít precizně podložené důvody i prevenci do budoucnosti. Dokud nedostaneme a neposoudíme všechny podklady, žádné doporučení nedáme,“ upozornil radní.

O osudu aleje na Pražské navíc komise sama asi nerozhodne. „Jde o výjimečnou a velmi závažnou věc. Proto budu navrhovat, aby celou záležitost projednala a rozhodla rada města,“ doplnil Kacetl.

Podle mluvčí radnice Denisy Šipošové dostanou dnes členové komise na stůl materiál s dlouhodobými záměry, ne plán k okamžitému provedení. „Je to informativní materiál o tom, co je podle Městské zeleně nutné v horizontu několika let řešit. Komise to vyhodnotí, půjde se podívat přímo na jednotlivá místa a pak dá doporučení, jak dál postupovat,“ sdělila Šipošová.

Komise má dnes kromě stavu lipové aleje na Pražské ulici probírat i stromy na ulici Přemyslovců či stav sakur na Mariánském náměstí.