„Výstava k výročí republiky je pátá, kterou jsem chystal, nebo se na ní podílel. Tahle je největší. I tak ale byla spousta věcí, která se na ni už nevešla,“ říká Alexa.

Vojenská historie ho poprvé chytila už jako třináctiletého kluka a vydržela mu dodnes. Jen se těžiště jeho zájmu přesunulo od éry napoleonských válek ke světovým válkám dvacátého století a k českým vojákům, kteří pocházeli ze Znojemska, nebo v regionu žili.

Na papíře i v hlavě má stovky jmen a osudů. Často není snadné se k pramenům dostat. Veteráni či jejich blízcí na válečná léta často neradi vzpomínají a ještě méně se jim o nich chce mluvit.

„Hodně mě mrzí, že třeba v učebnicích dějepisu se moderní české vojenské dějiny příliš odbývají. Studenti pak nemají šanci vůbec nic pochopit,“ podotýká Alexa.

Nelíbí se mu ani názory některých historiků. Možná jsou to spíš jejich interpretace. Myslím totiž, že je chyba, když se tolik mluví o tom, jak byli Češi většinově pasivní, pokud rovnou nekolaborovali. Současně by se mělo mluvit i o té hrstce odvážných, kteří třeba pomáhali parašutistům,“ dodává.
Vedle výstav, které pomáhal v posledních pěti letech chystat, se Alexa, jinak též historik okresního výboru organizace českých odbojářů, rozhodl osudy legionářů, spojených se Znojemskem, připomenout i trvalejším způsobem.

„První podnět přišel už před patnácti lety od tehdejší okresní vojenské správy. Od té doby jsem sebral a zapsal jména víc než dvou set čtyřiceti příslušníků československých legií. U více než osmdesáti z nich jsem doplnil i životopisy,“ vypočítává Alexa.

Knihu měl prakticky hotovou už před pěti lety, vydání se ovšem dočkala až letos.

„Zda dám dohromady ještě další publikaci, zatím nevím. Jisté je, že si udělám vlastní muzeum. Bude zatím malé a určené hlavně veteránům a vážným zájemcům o vojenskou historii. Místo už začínám upravovat. Otevření plánuji na osmého května příštího roku,“ přemýšlí.

Za svou vytrvalou práci se už dočkal dvou medailí ministerstva obrany a dvou ocenění Svazu bojovníků za svobodu. Druhou svazovou pamětní medaili obdržel právě v těchto dnech.