Novou obecně závaznou vyhlášku, kterou se zakazuje požívání alkoholických nápojů na vymezených veřejných prostranstvích ve městě, schválili znojemští zastupitelé v pondělí. „Vyhláška rozšiřuje tu stávající z roku 2017. Rozšiřuje výčet veřejných prostranství o několik ulic. Jedná se o ulice Kuchařovická, Palliardiho, Písečná, Větrná a Werichova v Příměticích u dětského hřiště,“ informovala mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková.

Právě v těchto místech často popíjejí někteří místní lidé nebo bezdomovci. Na ty si dlouhodobě stěžují někteří Znojmáci. „Denně se válejí opilí u horního Kauflandu a město s nimi nic nenadělá. Jsou zde existenční trosky, které lehávají na zemi, dělají nepořádek, požívají alkohol, otravují slušným lidem život, dělají hluk. Denně je zde městská policie, která je k ničemu a nesjedná si pořádek. Tak se ptám jestli s tím něco uděláte,“ napsal před časem na sociální síti Přemysl Vaňkát.

Výčet veřejných prostranství, kterých se týká zákaz konzumace alkoholu

a) městská památková rezervace,
b) parky: Městský park - Horní park, Městský park - Střední park, Městský park - Dolní park, Jubilejní park, park Kolonka – park ve vnitrobloku obytných domů mezi ulicemi Pražská, Rumunská, Jugoslávská a Slovenská,
c) náměstí: Máchovo náměstí, Mariánské náměstí, nám. Kpt. Otm. Chlupa, náměstí Komenského, náměstí Republiky, náměstí Svobody, Žižkovo náměstí,
d) ulice: 17. listopadu, 28. října, Alšova, Bezručova, Boženy Němcové, Bratří Čapků, Čermákova, Dr. Mareše, Dr. Milady Horákové, Dukelských bojovníků, Dvořákova, F. J. Curie, Havlíčkova, Holandská, Hvězdová, Jana Palacha, Jarošova, K Sirotčinci, Krylova, Lužická, Pontassievská, Poštovní, Pražská, Pražská sídl., Přímětická, Puškinova, Raisova, Rooseveltova, Sokolovská, Sokolská, Studentská, Tovární, Vídeňská třída. Nově: Kuchařovická, Palliardiho, Písečná, Větrná a Werichova

Vyhláška se příliš nezamlouvá zastupiteli Markovi Venutovi. „Přidávání dalších ulic mi připadá nelogické a nesystémové. Pokud je zde problém, ohrožuje to lidi a především mládež, pak bych byl pro, aby se pití alkoholu na veřejnosti zakázalo na celém území města,“ řekl Venuta.

Podle něj se lidé opíjejí například u stánku v sousedství znojemského autobusového nádraží. „Navíc, vyhláška řeší množství alkoholu v nápoji, který se na veřejnosti nesmí pít. Kdo to bude zjišťovat? To budou láhev odebírat a zjišťovat, co v ní je? Podobně nejasné jsou sankce za porušení této vyhlášky,“ zlobil se Venuta.

Druhou změnou vyhlášky proti alkoholu je upřesnění článku, který pojednává o výjimce zákazu konzumace v době konání tradičních společenských akcí. „Nově vyhláška specifikuje, že tento zákaz se nevztahuje na veřejná prostranství v místě a době konání těchto akcí. Výjimka se tedy nevztahuje na celé území města Znojma. Poslední změnou je zařazení akce Projížďky Znojmem elektrobusem Znojmáček s ochutnávkou piv a vín do výčtu tradiční akcí, kterých se tato výjimka týká,“ dodala Patrňáková.