„Konečně přestalo pršet a těším se, že o víkendu vyrazíme na výlet. Těšíme se na kouzelné pohledy do údolí. Slyšeli jsme, že je Králův stolec opravený, a jsme zvědaví, jak prokoukne," těšila se Radka Moučková ze Znojma.

Podle pověsti odtud sledoval polský král Jan III. Sobieski v roce 1683 přechod svých vojsk přes Dyji, když táhl na pomoc Turky obležené Vídni. Roku 1892 pak na tomto místě znojemská sekce Rakouského turistického klubu vybudovala dřevěný pavilon, který sloužil až do konce první světové války. V roce 1922 zřídil Spolek německých turistů ve spolupráci s Klubem českých turistů nedaleko místa původního pavilonu nový altán v jeho dnešní podobě. „Původní již totiž hrozil zřícením. Ve skalách pod Královým stolcem byla pak objevena jediná dnes známá letní skalní kolonie vrápence malého v Evropě," nastínil mluvčí Správy Národního parku Podyjí David Grossmann. Většími opravami prošel altán naposledy v 70. a 80. letech minulého století.

Podyjí nabízí v současnosti více než dvě desítky vyhlídek. Lidé tak mohou dobře přehlédnout více než tři čtvrtiny údolí národního parku.

Správa Národního parku Podyjí nechala opravit altán na populární vyhlídce Králův stolec.

„Jen zlomek míst tak zůstává návštěvníkům uzavřený. Je to důležité pro to, aby v regionu mohly například hnízdit a rozmnožovat se ohrožené druhy ptáků a aby si příroda uchovala svoji rostlinnou různorodost," podotkla již dříve botanička parku Lenka Reiterová.

K nejvyhledávanějším cílům turistů patří v Podyjí i Hardeggská vyhlídka, která je oblíbená pro mimořádný pohled do údolí Dyje a na rakouské město Hardegg.

Tamní původní altánek pochází z 19. století a stará se o něj Rakouský klub turistů. „Tuto vyhlídku mohou využít i handicapovaní lidé, pro které umožňujeme parkování v bezprostřední blízkosti pavilonu," popsal mluvčí.

Oblíbeným turistickým cílem je také Seasfieldův kámen, který připomíná popického rodáka Karla Antona Postla. Katolický kněz, dobrodruh, osvícenec a novinář je známý spíše pod pseudonymem Charles Seasfield.

Část života prožil v rodících se Spojených státech. V 19. století se stal uznávaným spisovatelem v Evropě i v Americe, zastáncem republikánských myšlenek i poradcem neapolského a španělského krále v exilu. Nedávno uplynulo dvě stě dvacet let od jeho narození. Fotogalerie na znojemsky.denik.cz