„Noc s Andersenem pořádáme v Krumlově po páté,“ řekla vedoucí knihovny Martina Nováková. Vztahuje se vždycky k nějakému výročí, letos se většina přihlášených nechala inspirovat odkazem Karla Čapka. „Pojali jsme tuto noc pohádkově. Přihlásilo se dvacet dva dětí, z nichž je pět z mateřské školy. Večer v šest hodin pohádkovou noc zahájí starosta města Jaroslav Mokrý, kterého budou děti pasovat na pohádkového krále,“ dodala Nováková.

Pořadatelé knihovny připravili zajímavý a bohatý program. „Po zahájení se přesuneme do pohádkového lesa, kde jsou různá stanoviště s úkoly. Děti budou hádat o jaké jde pohádky. Například kluci budou zavazovat holkám střevíčky a určí její název. Pak si opečeme špekáčky a přesuneme se zpět do knihovny. Tam budeme číst pohádky, soutěžit, tancovat, zpívat a vyrábět pečetě,“ uvedla Nováková.

Noc ve školách a knihovně stráví i znojemské děti. „Do akce se přihlásilo více jak sto dětí, které se po zahájení rozejdou do škol. V dětské knihovně zůstanou tři desítky dětí, pro které jsme připravili bohatý program. Budeme například číst, půjdeme na půlnoční procházku městem. Před spaním si děti poslechnou Čapkovy pohádky,“ řekla pracovnice knihovny dětského oddělení Drahoslava Stehlíková.

Noc strávená mezi knihami má přispět k podpoře dětského čtenářství. Letos se už přihlásilo více než šest set míst z mnoha zemí. Několik let se tato akce koná i v jedné ze slovinských knihoven, letos také v sedmatřiceti polských a více jak sedm desítkách slovenských knihovnách. (spa)