Až do poloviny devadesátých let chodili ve Znojmě lidé do kina Hraničář, kinosál v krumlovské sokolovně byl otevřený o osm let déle. Znojmu zůstalo kino Svět se dvěma sály.

Oblíbená byla i venkovská kina. Krásná zimní nedělní odpoledne, tak si vzpomíná na kino v sále nad hospodou ve Vémyslicích dnešní starosta městyse Čestmír Maša. „Dole jsem si koupili vstupenku, limonádu a tyčinky, všechno po koruně, a šli do kina. V koutě hřála kamna a jeden rok jsme viděli postupně všechny díly Angeliky, druhý Vinnetoua a tak pořád dokola,“ ohlédl se s úsměvem Maša.

Na někdejší znojemské kino Hvězda, později Hraničář, ráda vzpomíná Miloslava Klimtová ze Znojma. „Chodila jsem tam často, první vzpomínku mám na moc pěknou pohádku, to muselo být ještě v padesátých letech. Později jsme se jako mladí před některým z kin scházeli, nebo se mezi nimi procházeli,“ vzpomínala na mládí spojení s kinem Klimtová.

Kino skončilo v polovině devadesátých let. „Ještě jsme je v pětadevadesátém půl rok provozovali, ale bylo už hodně zchátralé, tak jsme je vrátili městu a to je posléze nechalo strhnout. Vešlo se tam na 430 diváků,“ připomněl Miroslav Střihavka ze společnosti, která provozuje dnešní znojemské kino Svět.

Od třicátých let do roku 2013 chodili lidé v Moravském Krumlově do kina do sokolovny. „Kino bylo oblíbené a navštěvované, zájem upadal v posledních letech provozu. Kino jsme museli zavřít kvůli špatné elektroinstalaci,“ uvedl ředitel Městského kulturního střediska v Moravském Krumlově Bořivoj Švéda.