Podobně letos trpěli i při čtyřech koncertech na Pivních slavnostech. „Patří obří pódium větší, než rotunda a zvuk, při kterém se otřásá země a málem praskají ušní bubínky, do prostoru před ní? Já s tím mám docela problém. Na pivních slavnostech se kromě toho drápaly davy opilců po stěnách rotundy, jen aby dobře viděli na pódium,“ upozornila na nepříjemnost otázkou na sociální síti facebook Iveta Hlobilová.

K jejímu názoru se přidali hned další lidé. „Do rotundy se pouští normálně omezený počet lidí, kvůli její ochraně. A pak na ni napálí tohle, otřásala se v základech,“ nelíbilo se ani Janu Proškovi.

Turisté na jihu Moravy.
Za nocleh si turisté připlatí, Znojmo zvyšuje poplatky z pobytu

Jak zjistil Deník Rovnost, jednalo se koncert pro televizní natáčení v režii soukromé společnosti. Zřejmě v dobré víře jim to umožnilo vedení města. „Někteří představitelé radnice za tím viděli propagaci Znojma zdarma v televizním vysílání. Už víme, že to byl omyl. Tak hlasité akce k rotundě nepatří,“ řekl tamní zastupitel a historik Jiří Kacetl.

Vedení města už podle něj přijalo opatření, aby se podobné akce neopakovaly. „Doposud povolení takzvaného záboru prostranství vůbec nešlo přes městskou radu, ale jen přes příslušný odbor. Dohodli jsme se, že od nynějška k tomu musí dát vedení města souhlas,“ ujistil Jiří Kacetl.

Rotunda svaté Kateřiny ve Znojmě.Rotunda svaté Kateřiny ve Znojmě.Zdroj: DENÍK/archivRotunda Znojmo:
Rotunda svaté Kateřiny je národní kulturní památka.
Ukrývá barevné malby zvané frescosecco (dělané na na suché omítce, pozn. redakce).
Založili ji v 11. století.
V 18. a 19. století v ní byl chlév, pak tančírna, pivní výčep.
Dnes v ní nepřetržitě sledují teplotu, vlhkost i světlo.
Vstup do ní přísně regulují Za deště se prohlídky nekonají.
Z návrší je od ní vidět na údolí Dyje a přehradu.

Letos poprvé uspořádali Znojemští na scéně u rotundy také koncert kapel v souvislosti s Pivními slavnostmi. Akci totiž přesunuli z tradičního místa Horního náměstí k blízkému pivovaru. „Nejen, že u rotundy bylo obří pódium, ozvučení bylo předimenzované a rvalo to uši. Navíc myslím, že to bylo i nebezpečné. Čekali jsme, kdy nějaký opilec spadne přes zábradlí ze srázu,“ nelíbilo se umístění Jitce Svobodové.

Podle Karla Semotama z pořádající Znojemské Besedy se organizace uskutečnila s citlivým ohledem na památky. „Byla tam zvýšená ostraha i regulovaný počet lidí, také vzhledem ke covidovým opatřením. Akce se obešla bez incidentů, památky poškozené nebyly. A v deset hodin večer prostor všichni opustili,“ hájil novinku.

Hasiči už dostali požár v kovošrotu pod kontrolu.
Záběry z místa požáru: podívejte se, jak se Moravským Krumlovem valil dým

Zkušenosti z prvního ročníku slavností na jiném místě pořadatelé vyhodnocují a uzpůsobí tomu příští program. „Areál pivovaru neopustíme, přímo se nabízí. V programu ale chystáme změny,“ naznačil Semotam.