Událost je to spíše pro sběratele. „Novou ceninu, pod jejímž výtvarným návrhem jsou podepsáni Jaromír a Libuše Knotkovi a pod rytinou Martin Srb, uvede Česká pošta do prodeje ve středu 6. září. Nominální hodnota známek na novém aršíku je sedmadvacet, jednatřicet, čtyřiatřicet a osmatřicet korun. Všichni autoři nový aršík osobně uvedou na výstavišti v pražských Letňanech v pátek 8. září na veletrhu Sběratel,“ sdělil mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

S autory výtvarných návrhů se setkají lidé i ve Znojmě. „Na 19. září jsme připravili ve spolupráci s Městskou knihovnou Znojmo besedu s manžely Knotkovými, tvůrci aršíku s podyjskými motivy,“ sdělili zástupci parku na sociálních sítích.

Zdroj: Youtube

Národní park Podyjí je nejmenší ze čtyř českých národních parků a jako jediný leží na Moravě. Park se rozkládá podél řeky Dyje, která protéká čtyřicetikilometrovým hlubokým meandrujícím údolím mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Národní park reprezentuje jedno z posledních zachovaných říčních údolí ve střední Evropě.

Pozadí aršíku tvoří již zmíněná vinice Šobes, jež patří k nejstarším v Evropě. Kromě známek jsou další chráněné druhy rostlin a živočichů vyskytující se v této oblasti zobrazeny na kuponech a spodním okraji aršíku. „Vedle jasoně dymnivkového, vzácného a ohroženého druhu denního motýla, a čápa černého, který je hlavním motivem loga parku, lze na kresbě aršíku nalézt například stepníka moravského, krasce třešňového, skokana ostronosého či vranku obecnou,“ doplnil Vitík.

Tradiční Burčákobraní v Moravském Krumlově. Archivní foto.
Tipy na víkend na Znojemsku: Krumlovské burčákobraní i netopýři na Cornštejně

Součástí emise jsou i čtyři druhy obálek prvního dne vydání, jejichž motivy jsou další zástupci tamní fauny a flóry - kosatec různobarevný, roháč obecný, užovka stromová a střevíčník pantoflíček. Aršíky vyšly nákladem sedmadvacet tisíc kusů. Speciálních obálek je dva tisíce čtyři sta kusů od každého druhu. Zájemci si mohou nový příležitostný poštovní aršík zakoupit na specializovaných přepážkách nebo v e-shopu na webu České pošty.