Výzkum archeologů předcházel plánované rekonstrukci hradeb. I proto odborníci u hradeb udělali několik sond. „V sondě na mostě před hradem se nám podařilo odhalit, že pod dnešní nevábnou šotolinou se nachází poměrně hezky ložená původní dlažba," nastínili Miroslav Dejmal a Michala Přibylová ze společnosti Archaia Brno.

Virtuální model očkovacího centra ve Znojmě pomůže s plynulostí ostrého provozu. Do virtuálního provozu nahlédl ve středu odpoledne i hejtman kraje Jan Grolich. Foto: JmK
Průlet očkovacím centrem ve Znojmě: podívejte se na virtuální simulaci

Mezi překvapivé objevy patří třeba dvě potravinářské pece. „Při dolní břitové věži jsme zachytili relikty dvou potravinářských pecí. Byly nad sebou a dokládají dlouhodobé využívání tohoto místa k přípravě jídla. Poněkud překvapením byla datace všech nalezených situací. Stavební úroveň a mladší pec můžeme datovat někdy do období konce dvanáctého a počátku počátku století," zmínili archeologové. Starší pec pochází dokonce ze dvanáctého století.

I dvou hodinové čekání v koloně musí přečkat pendleři u hraničního přechodu Chvalovice-Hatě na Znojemsku. Kvůli covidovým kontrolám. Obávají se, co nastane po avizovaném zavedení povinné registrace a testech na covid.
Pendleři ze Znojemska zvažují petici, chtějí další přechod do Rakouska

Zajímavé objevy čekaly na odborníky i u zazděné brány. „Je dobře patrná na vnějším líci hradby. Na vnitřní straně je většina brány zasypaná a výzkum doložil, že měla složitější vývoj. Sice ze sond ještě nevíme, kdy hradba s bránou vznikla, ale zanikla patrně v patnáctém či nejpozději v šestnáctém století," poznamenali Dejmal a Přibylová.