„Výzkum mě baví, zatím jsem našla rolničku, teď se pokouším zjistit, kde jsou v tomhle hrobě všechny kosti. Když jsme začali odebírat zásyp, našli jsme spoustu nor, takže něco asi roztahali hlodavci a hrany hrobu jsou taky jakési narušené, zřejmě se sesul. Bude to ještě práce," popisuje práci studentka Lenka Mlčáková. Ukazuje přitom, kde leží v odkrývaném hrobu lebka a kde našla, asi o dvacet centimetrů dál, zuby. Potom bere do ruky špachtli a pečlivě zkoumá, zda v hlíně neleží drobné předměty, uhlíky, střepy nebo zlomky kostí.

O kus dál pracuje další student historie Petr Brázdil. Soustředěně odkrývá další části kostry zřejmě odrostlejšího dítěte. „Byl jsem tady na menším výzkumu v zimě, teď jsme tu na dva týdny a děláme už důkladnější práci. Výzkum je pro mě zajímavý, je užitečné si historii doslova osahat," říká student a štětečkem dál čistí pomalu vystupující kosti zesnulého uloženého na rozlehlé velkomoravské pohřebiště někdy před jedenácti staletími.

Práci svých studentů sleduje šéf výzkumu Bohuslav Klíma. Odpovídá na dotazy, radí, občas vezme do ruky nářadí a názorně ukáže, jak postupovat dál.

„Letos jsme s výzkumem, hlavně kvůli svátkům, začali o trochu později, máme za sebou necelý týden. Chceme letos dokončit průzkum plochy, kterou jsme odkryli a zhruba z poloviny prozkoumali už loni," informuje Klíma, zatímco obhlíží jeden z hrobů na okraji označené plochy.

„Zatím zkoumáme prvních asi patnáct hrobů, ale už víme jistě, že tu budou i další. V půli týdne trochu sprchlo a to nám prospělo, výtečně se totiž v podloží vybarvily zásypy hrobů," ukazuje Klíma a odhaduje, že z loňského a letošního výzkumu přibude do statistik hradišťských vykopávek dalších víc než sto velkomoravských hrobů.

„Celkem jsme jich od roku 2007, kdy jsme dlouho hledané pohřebiště našli a začali odkrývat, prozkoumali už asi pět set padesát," připomíná archeolog, který na Hradišti bádá již třetí desetiletí.

Prstýnek i náušnice

Do poloviny srpna, kdy letošní vykopávky skončí, očekává zajímavé nálezy.

„Zatím jsme našli pěkný bronzový prstýnek, dvě náušnice, rolničku, či třeba vejce. Až vybereme zásypy nyní otevřených hrobů, bude nejspíš ženských šperků ještě víc. Už teď také víme, že na ploše je jeden skutečně velký hrob, obklopený skupinou menších. Právě ten může přinést různá zajímavá zjištění, ale raději nebudeme předbíhat," krotí Klíma zvědavost.

Postup výzkumu podle něj potvrzuje, že dosud odkrytá část hřbitova je zřejmě severním okrajem rozlehlého pohřebiště.

„Zatím se pohybujeme na dvou poměrně dobře dostupných terasách. Práci tu máme ještě tak na rok či dva. Vedle plochy, kterou právě zkoumáme, provedeme ještě sondy západním směrem, abychom ověřili, zda hroby pokračují za skalním hřbítkem, který na okraji nyní odkryté plochy souvislou linii pohřbů narušuje," naznačuje další plány s výzkumem Klíma.