„Aktuální velitel Mezinárodní vesmírné stanice poslal v rámci spolupráce se vzdělávacím programem Do kosmu s Krtkem 2018 další dvě fotografie měst v České republice. Po fotografii Prahy z května 2018 a Brna s jeho automotodromem ze srpna získáváme tentokráte fotografie Znojma a Plzně,“ informovala mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková.

K oběma představeným městům má astronaut Feustel osobní vztah, protože zde žijí blízcí příbuzní jeho manželky Indiry, která má české kořeny.

Orbitální stanice velká zhruba jako fotbalové hřiště se pohybuje rychlostí 7,8 km za sekundu a Zemi obletí přibližně za 1,5 hodiny.
Fotografie Znojma a Plzně vznikla v pátek‎ ‎17‎. ‎srpna‎ ‎2018 v 15:41 hodin. Na fotografiích jsou tedy zachyceni i obyvatelé, kteří se v té době pohybovali po ulicích těchto dvou měst.

Nadšení neskrývá Radek Dřevěný ze Znojemské astronomické společnosti. „Je to pro Znojmo velký úspěch. Popularizátoři astronomie jsou s Feustelem v čilém kontaktu a o Znojmu se tak často mluví. Samotná fotka je úžasná. Když si uvědomíme, že šlo o běžně dostupný fotoaparát, co asi dokážou ty špionážní,“ konstatoval Dřevěný.