„Aktuální velitel Mezinárodní vesmírné stanice poslal v rámci spolupráce se vzdělávacím programem Do kosmu s Krtkem 2018 další dvě fotografie měst v České republice. Po fotografii Prahy z května 2018 a Brna s jeho automotodromem ze srpna získáváme tentokráte fotografie Znojma a Plzně,“ informovala mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková.

K oběma představeným městům má astronaut Feustel osobní vztah, protože zde žijí blízcí příbuzní jeho manželky Indiry, která má české kořeny.

V areálu bývalé Fruty ve Znojmě se začíná stavět. Má tu být prodejní komplex s obchody.
Brownfield po Frutě? Na místě vyrostou nové obchody

Orbitální stanice velká zhruba jako fotbalové hřiště se pohybuje rychlostí 7,8 km za sekundu a Zemi obletí přibližně za 1,5 hodiny.
Fotografie Znojma a Plzně vznikla v pátek‎ ‎17‎. ‎srpna‎ ‎2018 v 15:41 hodin. Na fotografiích jsou tedy zachyceni i obyvatelé, kteří se v té době pohybovali po ulicích těchto dvou měst.

Nadšení neskrývá Radek Dřevěný ze Znojemské astronomické společnosti. „Je to pro Znojmo velký úspěch. Popularizátoři astronomie jsou s Feustelem v čilém kontaktu a o Znojmu se tak často mluví. Samotná fotka je úžasná. Když si uvědomíme, že šlo o běžně dostupný fotoaparát, co asi dokážou ty špionážní,“ konstatoval Dřevěný.

Ilustrační foto.
Nohu z plynu. V okolí Mikulova brnká řidičům na nervy souběh dopravních omezení