Šest týdnů po ukončení auditu znojemské radnice a jeho předání starostovi města se lidé konečně dozví, co dokument obsahuje. Vedení města přitom původně chtělo materiál odtajnit nejdříve v srpnu. Jen několik dní poté, co Znojemský deník Rovnost požádal radnici o vydání auditu podle zákona o svobodném přístupu k informacím, však vedení města otočilo.

„Auditorská zpráva je poměrně rozsáhlý dokument o zhruba čtyřech stech stranách. Je nutné, abychom radním poskytli dostatek času na jeho prostudování. Vzhledem k již avizované závažnosti zjištění auditora konzultujeme nyní celou věc s právníky. Jak jsme již sdělili, budeme se tomuto tématu věnovat na příští tiskové konferenci. Předpokládáme, že v měsíci srpnu,“ reagovala ještě minulý týden na žádost Deníku o vydání auditu mluvčí města Renáta Šimečková.

Hned potom redakce o vydání auditu požádala podle zákona o svobodném přístupu k informacím. „Jde o podobnou věc, jako byla žádost k pražskému Magistrátu o audit procesu přidělování SPZ. Jeho odepírání vedlo posléze k exekuci a obstavení majetku Prahy, která pak raději audit vydala. O audit radnice můžete podle informačního zákona požádat a radnice vám jej musí poskytnout,“ potvrdil Deníku spoluautor zmíněného zákona Oldřich Kužílek.

Včera pak dorazila do řady celostátních a regionálních redakcí pozvánka na tiskovou konferenci. „Na tiskové konferenci budou prezentovány výsledky právního a ekonomického auditu města Znojma, který si vedení města nechalo zpracovat kvůli korupční aféře, která Znojmo postihla na podzim roku 2010,“ píše se v pozvánce. „Konkrétní informaci se dozvíte na tiskové konferenci už tento pátek,“ potvrdil rovněž starosta města Zbyšek Kaššai.

O závěry auditu se bude zajímat i policie. „Požádáme radnici, aby nám dokument poskytla. Samozřejmě víme o tom, že jej vedení radnice má už asi měsíc k dispozici,“ řekl břeclavský státní zástupce Tomáš Foldyna, který případ korupce na znojemské radnici dozoruje. Ten má na srpen naplánované další výslechy. „Kvalifikace jednotlivých obvinění, ani počet obviněných se nemění,“ dodal.

Bývalý tajemník znojemské radnice Vladimír Krejčíř je stíhán pro zneužití pravomoci veřejné osoby a ovlivňování veřejných soutěží, přičemž si měl přijít na úplatcích na více než devět set tisíc korun. Spolu s ním jsou kvůli uplácení obviněni i představitelé čtyř firem ze Znojemska – Miroslav Šimeček z Pozemních staveb, Stanislav Hahn z VHS, Zdeněk Novotný z truhlářství ZdeNo a Kamil Ludvík z firmy LukaWood.

Kauza stála starostenské křeslo šéfa znojemských občanských demokratů Petra Nezvedu, který se netajil svým přátelským vztahem ke svému nejbližšímu podřízenému. Po podzimních volbách vítězní sociální demokraté slíbili rychlý audit radnice. Veřejnosti ho ale představí až nyní.