Téměř tří set stránková zpráva podrobně rozebírá především praktiky zadávání veřejných zakázek ve čtyřech příspěvkových organizacích města, tedy Správě majetku, Městských lesích, Městské zeleni a Znojemské Besedě a rovněž na odborech organizačním, majetkovém a rozvoje. Ve většině případů mělo jít o opakované přidělování zakázek stále stejným firmám. Objednávky přitom měly znít na stovky tisíc i miliony korun.

„Z výsledku auditu jednoznačně vyplývá, že ve Znojmě docházelo v letech 2006 až 2010 k opakovanému porušování zákona o veřejných zakázkách,“ uvedl starosta Kaššai.

Ten ale nedokázal upřesnit, o kolik peněz mohlo město v daném období přijít. „Celkovou částku nedovedeme odhadnout, to by bylo na delší zkoumání. V případě nastavení jasných a transparentních pravidel pro zadávání veřejných zakázek ale město ušetří desítky milionů. Tato pravidla připravíme do konce měsíce září,“ slíbil starosta.

Na radnici navíc vznikla čtyřčlenná komise, která má závěry auditora dále prozkoumat. „Rada města se po seznámení s výsledky auditu rozhodla sestavit čtyřčlennou komisi ve složení Jiří Ludvík, Ludvík Hekrle, Vlastimil Gabrhel a Pavel Jajtner. Ta doporučí radě, jak naložit se závěry auditora a zda město podá trestní oznámení na konkrétní osoby. S doporučeními seznámí komise radu města do konce srpna,“ sdělil mluvčí rady Pavel Jajtner.

Starosta chce audit použít i k personálním změnám. „Nechci apriori sekat hlavy. Chci ale audit použít i k nápravě drobných i velkých pochybení a zabránit jejich opakování,“ dodal Kaššai.

Oproti poměrně očekávaným závěrům auditu je velmi překvapivý titulek tiskové zprávy, kterou město k tiskové konferenci vydalo: „Radnice ve Znojmě představila první výsledky boje s korupcí: v síti auditora uvízlo mnoho osob včetně ing. Horákové na ing. Šedivého“. Starosta a jeho mediální poradce se tak vypořádali s kritikou právě těchto dvou úředníků. Horáková kritizovala radnici již za minulého vedení a pokračuje v tom i nyní. Naposledy v dnešním vydání Znojemského deníku Rovnost. Horáková navíc právě dnes dostala výpověď z práce. „Nevím, co na to říct,“ reagovala na text tiskové zprávy Horáková. Šedivý podle svých prvních slov zvažuje trestní oznámení pro pomluvu.

Podle jedné ze znojemských právniček nelze zprávu právní kancelář KŠD Šťovíček považovat za standardní audit. „Správný audit by měla vypracovat opravdu nezávislá firma. Kancelář KŠD Šťovíček vyhrála soutěž na právní zastupování města a je tedy placena i z jeho peněz. Pokud vím, zastupuje město i v pracovněprávním sporu právě proti paní Horákové. Divila bych se, kdyby napsali, že na majetkovém odboru bylo všechno v pořádku,“ řekla právnička, která ale v této souvislosti nechtěla zveřejnit jméno.

Více najdete v sobotním vydání Znojemského deníku Rovnost

Radnice ve Znojmě představila první výsledky boje s korupcí.
Radnice ve Znojmě představila první výsledky boje s korupcí.