Od stolku s filmovými hláškami z osmdesátých let ke stanovišti o veřejné dopravě v podobné době zrovna jde rodina z Vyškovska. „Našli jsme pozvánku na internetu a protože máme Technické muzeum rádi a jeho akce se nám líbí tak jsem si sem udělali z Drnovic výlet. A opět se nám tu moc líbí, kocháme se a vzpomínáme na dětství,“ říká s úsměvem Radka Taušová. Spokojený je i osmiletý Viktor. „Nejvíc se mi zatím líbily právě autobusy. A ten strojek na cvakání lístků je úžasný,“ říká klučina a míří k další zastávce.

Pár kroků to do mlýna měla naopak další návštěvnice, která se představila jako Petra. „Jsme tady ze Slupi, tak jsme se přišli s dětmi podívat. Líbí se mi tady, ožívají vzpomínky na dětství, třeba když vidíte košili s pionýrským šátkem,“ říká Petra, zatímco její synové skládají Rubikovu kostku a luští další hlavolam v nabídce herny umístěné v mlýnské světnici.

Návštěvníci si tu mohou prohlédnout a vyzkoušet také několik dalších her. „Největší ohlas má pořád magnetický fotbálek, ten znají všichni rodiče a většina dětí. A když ho děti náhodou neznají, tak jim to tatínci hned vysvětlí a začnou hrát,“ popisuje s úsměvem Gabriela, která má hernu na starosti.

Pro pracovníky Technického muzea v Brně, které se o slupský mlýn stará, je retro výlet jednou ze série akcí, které pro rodiny s dětmi během roku připravují. „Máme šest mimobrněnských památek a na každé během roku chystáme jednu akci pro rodiny s dětmi v našem volném cyklu S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem. Chceme tak pokaždé představit některý z našich objektů zajímavým rodinným programem. A jsme moc rádi, že už máme i stálé návštěvníky, kteří na tyhle programy jezdí pravidelně,“ vysvětluje Alena Najbrtová z muzea.

Retro výlet muzeu připravuje příležitostně. „Není to každý rok, ale když se naskytne příležitost. A ve Slupi jsme s ním ještě nebyli, proto jsme se rozhodli uspořádat tuhle výpravu do vzpomínek právě zde,“ dodává Najbrtová.

Už příští týden chystá Technické muzeum další akci a shodou okolností znovu na Znojemsku. „Na příští víkend připadá Den pevnostních muzeí, proto se se Šroubkem a Matičkou vydáme v sobotu 11. června do Šatova. V areálu československého opevnění a železné opony chystáme program Byla vojna, byla. Přiblížíme několik zásadních událostí vojenské historie od gotiky po druhou světovou válku,“ přibližuje Najbrtová.