Dětem, které nemají bankovní kartu a platily dosud hotově u řidiče, mohou rodiče pořídit dopravní peněženku. Zaplatí jednoduše klíčenkou nebo samolepkou.

V autobusech znojemské městské hromadné dopravy vymění stávající validátory za nové. „U velkých autobusů budou doplněny i ke třetím dveřím. Nové přístroje pro platbu kartou budou mít větší displej. Bude tak snazší si koupit jízdenku nejen pro Znojmo, ale i do regionu,“ vysvětlil Květoslav Havlík z Kordisu. Firma je koordinátorem Integrovaného dopravní ho systému Jihomoravského kraje.

Novinkou bude podle něho možnost zaplatit i novou nebankovní dopravní peněženkou IDS JMK. „Její nosič si může koupit každý na Kontaktním centru IDS JMK ve formě karty, klíčenky nebo samolepky. A současně si ji může dobít drobnou částkou do výše dvě stě padesáti korun. Slouží jako rychlý a jednoduchý doplněk k bankovním kartám. Výše zůstatku je omezená,“ vysvětlil Havlík.

Situace na znojemském Mariánském náměstí a v ulici Čermákova ve čtvrtek 18. ledna dopoledne.
VIDEO: Kamionů ve Znojmě přibylo. Město trpí změnou na rakouské železnici

Dopravní peněženka bude primárně sloužit pro placení ve validátorech pro cestu po Znojmě. Pro takovou cestu bude stačit ji přiložit při každém nástupu. Validátor sám pozná, jestli má prodat jízdenku nepřestupní nebo přestupní. Při výstupu není nutné ji přikládat. Jízdenka nebude vydána v papírové formě stejně, jako když cestující platí bankovní kartou.

Tato možnost bude ideální pro děti, které jezdí jen jednou denně a kterým se tak nevyplatí předplatní jízdenka. „Sleva na jízdném se nastaví sama, jenom je nutné předem kartu a dítě zaregistrovat v e-shopu IDS JMK a přiřadit mu odpovídající slevovou kategorii,“ poukázal Havlík.

Zdroj: Deník/ilona Pergrová

Změny v cestování linkami městské dopravy přinesl začátek roku 2023. Vznikly nové linky, obsluhuje se více lokalit a také se zavedl nástup cestujících všemi dveřmi a možnost koupení elektronické jízdenky ve validátoru. „Během roku 2023 se připravovaly a dokončovaly další plánované záměry zjednodušení odbavení cestujících tak, aby řidiči jízdenky prodávali co nejméně a mohla se zkrátit jízdní doba autobusových linek po Znojmě,“ vysvětlil Havlík.

Podíl cestujících kupujících si jízdenku ve validátoru ve Znojmě je u základních jízdenek vyšší než v Brně. Se započtením jízdenek prodaných aplikací Posedidon, používá elektronické jízdné ve Znojmě sedmdesát procent dospělých cestujících a třicet procent cestujících s nárokem na slevu.

Čekárna, která bude nyní opravována, navazuje na chodbu urgentního příjmu.
Nemocnice Znojmo a další opravy. Z čekárny u ortopedie mizí obložení

Za rok fungování prošly jízdní řády MHD ve Znojmě změnami, které odrážely požadavky cestujících.