„V samotné obci máme automatů pět, na ty žádná další regulace potřeba není. Většina výherních přístrojů je samozřejmě v kasinech v Hatích. Stávající provozy nám nevadí, myslím ale, že je jich už dost. Další záměry na stavbu kasin už by v současné době obec nejspíš nepodpořila, “ uvedl starosta Chvalovic Zdeněk Karpinski.

Způsob, jak ve městě omezovat počty automatů, ověřuje město Chrastava. Jeho vyhláška nedávno obstála i při posuzování před Ústavním soudem. „Vyhláška stanovuje tři konkrétní místa, kde smí automaty být, jinde ve městě je provozovat nelze. Nález Ústavního soudu je podle našeho přesvědčení důležitý i v tom, že otevřel cestu dalšímu omezení přístrojů,“ uvedl starosta Chrastavy Michael Canov. Jak dodal, na řadě je nyní ministerstvo financí.

„I na základě nálezu Ústavního soudu jsme přesvědčeni, že ministerstvo může a má rušit i již vydaná povolení na provoz terminálů. Ať už kvůli existenci místní vyhlášky, kvůli tomu, že terminály neodpovídají technickým provedením zákonu nebo kvůli délce platnosti vydaných povolení,“ argumentoval Canov.

Z jiného důvodu čekají na vyjádření ministerských úředníků v Hevlíně. „Zajímá nás, jak Kalouskův úřad rozhodne ohledně odvodů na veřejně prospěšné účely. Dosud je dostávaly obce, ale slyším, že by je ministerstvo rádo vybíralo do státního rozpočtu a pak přerozdělovalo. Pokud rozhodnou takhle, pak si jsem jistý, že v Hevlíně nezůstane jediný automat,“ pohrozil starosta Drahomír Nosek.

V Moravském Krumlově změny pravidel kolem automatů zřejmě projdou jen neformální konzultací mezi zastupiteli. „O vyhlášce vím, na nejbližší pracovní poradě zastupitelů se pobavíme o tom, zda je potřeba tuto záležitost v Krumlově nějak nově řešit,“ uvedl starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

Vybírání poplatků

Dodal, že ve městě je několik heren a radnice za jejich provoz vybírá poplatky podle schválené městské vyhlášky.
„Spíše nepředpokládám, že bychom v nejbližší době tuto záležitost v zastupitelstvu projednávali,“ dodal Třetina.

Žádný oficiální návrh neleží na stole ani v Hrušovanech nad Jevišovkou. „Osobně si myslím, že automatů je u nás až moc. Není to však jediný problém. Máme i řadu podniků s celonočním provozem, které také mají svůj vliv na život města. Oficiálně zatím žádná opatření v nepřipravujeme,“ informoval místostarosta města Josef Šedivý.

Důvod ke změnám nenašel ani starosta Miroslavi Augustin Forman. „Zastupitelstvo před časem využilo možnosti a zvýšilo místní poplatek za provoz automatů. Ve městě jich ale není tolik, abychom museli přemýšlet o regulaci,“ konstatoval Forman.