Žádné červeně blikající číslovky, slibující rychlé tisícové výhry, žádná nonstop herna s jedno či vícerukými bandity. Tak by v budoucnosti mohlo vypadat centrum Znojma. Vedení druhého největšího města na jižní Moravě poočku sleduje boj severočeské Chrastavy s ministerskými úředníky. Chrastavu si chce vzít jako určitý příklad. Znojemskému deníku Rovnost to potvrdil starosta Znojma Zbyšek Kaššai.

„Z mého pohledu je heren ve Znojmě nadbytek. Pokud spor ministerských úředníků s Chrastavou dopadne tak, že obce si budou moci samy aktivně určovat, kde herny vůbec nebudou, pak bychom mohli uvažovat o jejich regulaci v centru Znojma,“ uvedl starosta.

Dodal, že centrum města by mělo být bez heren. „Znojmo má unikátní historické centrum. Do takového prostoru herny rozhodně nepatří. Vyčkáme proto definitivního rozhodnutí soudu i příslušných ministerstev. Můj osobní názor, a věřím, že to je i názor ostatních radních a většiny zastupitelů, je takový, že město musí vstoupit aktivně do regulace heren,“ dodal Kaššai.

Způsob, jak ve městě omezovat počty automatů, ověřuje aktuálně město Chrastava na Liberecku. Jeho vyhláška nedávno obstála i při posuzování před Ústavním soudem. „Vyhláška města stanovuje tři konkrétní místa, kde smí automaty být, jinde ve městě je provozovat nelze. Nález Ústavního soudu je podle našeho přesvědčení důležitý i v tom, že otevřel cestu dalšímu omezení přístrojů,“ uvedl nedávno starosta Chrastavy Michael Canov. Jak dodal, na řadě je nyní ministerstvo financí.

„I na základě nálezu Ústavního soudu jsme přesvědčeni, že ministerstvo může a má rušit i již vydaná povolení na provoz terminálů. Ať už kvůli existenci místní vyhlášky, nebo tomu, že terminály neodpovídají technickým provedením zákonu nebo kvůli délce platnosti vydaných povolení,“ argumentoval Canov.

Současné právní normy dosud městům umožňovaly například nepouštět herny s blikajícími automaty příliš blízko k základním školám. „Na naší škole nevnímáme jakékoli problémy s tím, že by žáci trávili svůj volný čas u výherních automatů. Ani v blízkosti školy žádná herna není,“ řekl ředitel základní školy v Příměticích Daniel Kasan.

Podle ředitele se však objevuje i nový fenomén. Děti tráví celé hodiny v hernách s počítači. „Vím o podobném zařízení ve městě, kde jsou školáci schopni při počítačových hrách strávit dobu od odchodu ze školy až do večera. Přitom mnohdy kouří i popíjejí. A peníze stojí i připojení na internet. Toto dnes děti zajímá více než výherní hrací automaty,“ varoval Kasan.

O rodinných tragédiích, kdy je gambler schopný prohrát auto i dům, ví své odborníci. „Závislost na hracích automatech je problém. Nemocní se mohou vyléčit jedině v případě, když mají zázemí a pevnou vůli. Pokud však jde o velkou závislost se značnými prohrami, je prognóza vyléčení špatná,“ naznačila již dříve primářka znojemské psychiatrie Petra Hartová.
„Na gamblerství neexistují žádné tabletky, které by jim v závislosti pomohly. Pokud oni sami neuznají, že potřebují pomoc, nikdo jiný je o tom nepřesvědčí,“ dodala.