O sto kusů méně hracích automatů eviduje ve srovnání s loňským rokem znojemská radnice. Problémem jsou videoterminály, jejichž počet město nemůže regulovat. Podle odborníků jsou mnohem nebezpečnější. Hráč na nich může v okamžiku prohrát vysoké částky. Připravovaný loterijní zákon zřejmě zásadní obrat nepřinese.

Znojmo je hernami a kasíny doslova protkané. Jen ve městě registruje radnice přes dvě stě devadesát výherních automatů. Je to o sto méně, než vloni. Do tohoto čísla ale nepatří videoautomaty, na které současný loterijní zákon nepamatuje. „Na základě neoficiálních informací by měl nový zákon platit od ledna příštího roku,“ uvedl starosta Znojma Petr Nezveda.

Současný zákon umožňuje městu regulovat jen klasické výherní automaty, povolování videoterminálů je v kompetenci ministerstva financí. „Kdybychom začali regulovat v některých lokalitách jejich počty, jen tím vytvoříme prostor pro videoterminály. ty jsou pro gamblery mnohem nebezpečnější. Na jejich povolení nemáme žádný vliv a to je zásadní problém,“ řekl starosta.

Poplatky z výherních hracích přístrojů jdou do rozpočtu města. „Městská pokladna získala v loňském roce z výherních automatů kolem patnácti milionů korun, které směřujeme do oblasti školství,“ uvedl vedoucí finančního odboru Marek Štěpaník.

Od připravovaného loterijního zákona si mnoho neslibuje poslanec Ladislav Skopal. „Myslím si, že počty výherních automatů, ale také videoterminálů by měly být omezené. Především v okolí škol a v místech, kde se schází děti a mládež. Samotný nový loterijní zákon je právě v jednání a moc nového nepřinese,“ řekl Skopal.

Obavy o svoji živnost zatím nemusí mít podnikatelé, kteří provozují herny. „Z videoautomatů, které jsou napojeny na server, mám jen minimální zisk,“ uvedl Jiří Svoboda, který provozuje hernu v centru Znojma. Staré automaty jeho obchodu více vyhovovaly.

O rodinných tragediích, kdy je gambler schopný prohrát třeba auto i dům, lidé vědí.

„Někdo hraje z nudy, někdo chce peníze a jinému tak stoupá adrenalin. Člověk to zkusí jednou a chce vhozené peníze získat zpátky. Prohrála jsem všechny svoje našetřené peníze, za které jsem chtěla koupit pozemek. Pak jsem si na tu zahradu musela půjčit v bance. Jsem prostě debil. Dnes už nehraji, ale nikdy neříkej nikdy,“ řekla žena ze Znojemska, která si nepřála zveřejnit své jméno. Redakce jej však zná.