„Situace se opakuje stejně jako každou zimu, když přijde silné ochlazení. Azylový dům je tak nyní zcela plný, zaměstnanci kapacitu navyšují nejrůznějšími přistýlkami. Ale stále přijmou každého, kdo přijde,“ informovala mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

V azylovém domě denně ubytovaný zaplatí čtyřicet korun. „Pokud klienti splní podmínky, to znamená nepřijdou zjevně opilí, nemají s sebou alkohol či zbraň, nenecháme je nikdy venku,“ uvedla mluvčí.

Na rozšíření útočiště pro bezdomovce pracuje znojemská radnice už několik let. Příští rok se dům dočká rekonstrukce a rozšíření kapacity. Odhad celkových nákladů je šest a půl milionu korun.

„Na přístavbu probíhá výběrové řízení, které zpracovává firma RTS v Brně. Nové vedení města již určilo pro výběrové řízení hodnotící komisi,“ řekla mluvčí.
Dodala, že nejde o pouhou přístavbu. „Nejdříve se demoluje současný provizorní objekt, který navazuje na budovu azylového domu. Stavební úpravy jsou nutné i ve stávající budově,“ popsala Šipošová.

Přístavbou by měl být domov rozšířen o další čtyři ložnice, tedy o dvacet nových míst.
„V suterénu by měla vzniknout multifunkční místnost, určená pro resocializační programy či případné nouzové navýšení kapacity domova. Například v zimním období při velkých mrazech. Také se uskuteční úpravy ve stávající budově, ve které je potřeba udělat nové topení,“ doplnila mluvčí.