Od řádu křížovníků získali po letech darem budovy, kde sídlí jejich expedice. Nadační fond svatého Hypolita, který budovy převzal, začne shánět peníze na stálou expozici dějin velkomoravského hradiska v zatím částečně opravené stáji.

„Budovy v jihozápadní části hospodářského dvora získal nadační fond darem od řádu křížovníků s červenou hvězdou, vlastníka proboštství. O převodu jsme s představiteli řádu jednali dlouho, velmi nás proto potěšilo, když nás velmistr řádu nedávno vyzval, abychom zaslali návrhy smluv. Představitelé křížovníků je pak záhy, k naší radosti, potvrdili,“ informoval Bohuslav Klíma, dlouholetý šéf hradišťského výzkumu a předseda správní rady fondu.

O dalším postupu rozhodne na svém nejbližším zasedání správní rada fondu. „Očekávám, že se shodneme mimo jiné na pokračování oprav někdejší stáje, kde chystáme stálou expozici. Podle toho, kolik získáme peněz z různých projektů či o d sponzorů, v ní položíme betonovou podlahu. Pak nás čeká izolovace a omítnutí kamenných stěn a případně ještě natření a zakonzervování stropů,“ uvedl Klíma.

Budovu pro příští muzeum archeologové částečně i vlastními brigádami v minulých letech postupně opravili.
V dlouhodobějších plánech mají badatelé i menší archeoskanzen. „Na prostranství před expedicí chceme postupně umístit šest až osm velkomoravských srubů a přiblížit tak vzhled velkomoravského sídliště. První srub jsme začali stavět loni. Zatím máme hotové stěny a kostru střechy. Je to dílo v hodnotě kolem osmdesáti tisíc korun. Ještě nemá celou střechu nebo například dveře,“ doplnil Klíma. Archeologové se totiž obávají, že ve volně přístupném areálu by kompletní srub mohl přijít k úhoně.

Získáme podporu

Plány na nové využití části proboštství vítá znojemský místostarosta a krajský radní pro kulturu Pavel Balík.
„Hradiště a archeologickou expedici jsme s kolegy z rady navštívili již před časem při výjezdním zasedání ve Znojmě. Záměry nadačního fondu a docenta Klímy sleduji se zájmem a doufám, že pro ně získáme podporu. O konkrétním postupu budeme ještě jednat nad studiemi, které právě nyní vznikají,“ řekl Balík.

Významné velkomoravské hradisko na Hradišti, které v širším povědomí není tolik známé jako třeba Pohansko či Mikulčice, si podle něj zaslouží větší propagaci.

„Za dva roky oslavíme jubileum jedenácti set padesáti let od příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. To může být příležitost přitáhnout novou pozornost i k významu a historii znojemského Hradiště,“ dodal Balík.

Záměr expozice ocenil i historik znojemského muzea Jiří Kacetl. „V areálu dlouho panovala patová situace v majetkových vztazích. Nynější vývoj je jistě pozitivní, hospodářský dvůr už původnímu účelu sloužit nejspíš nebude a nová expozice může přiblížit dějiny velkomoravského hradiska přímo na místě samém, což je vždy velmi zajímavé. K Hradišti to přitáhne zaslouženou pozornost,“ uvedl Kacetl.