Obálky s nabídkami otevřela příslušná komise v pondělí. „O nabízené bytové a nebytové jednotky projevili zájem čtyři uchazeči, kteří doručili ve stanovené lhůtě svou nabídku. Obdržené nabídky jsou nyní vyhodnocovány podle předem jasně daných kritérií a poté budou předloženy k projednání radě a zastupitelstvu města," sdělila mluvčí města Zuzana Pastrňáková. Jak dodala, možnost vznést k nabídkovému řízení připomínky nevyužil nakonec nikdo.

Opozičního zastupitele a lídra Změny Jiřího Ludvíka počet podaných nabídek nepřekvapil. „Dokonce si myslím, že jich mohlo být i více, protože nabídka musela být pro podnikatele v realitách zajímavá, pokud se o ní tedy dozvěděli," řekl Ludvík. Narážel tím mimo jiné na to, že radnice překvapivou nabídku prodeje souboru bytů jednomu uchazeči zveřejnila velmi nenápadně a v půli prázdnin.

Podle radnice město doprodává zbytky, které v několika předchozích kolech prodejů nájemníkům nebo nabídek volných bytů nikdo nechtěl. „Pokud bychom zůstali u prodeje po jednotkách, opět by nám zůstaly byty, o které není zájem a za které by jen do fondu oprav město odvádělo milionové částky ročně. A Znojmo by se tak nechovalo jako řádný hospodář," argumentovala mluvčí Pastrňáková.

Nad postupem města ale kroutili od počátku hlavou někteří zastupitelé i znalci realitního trhu. „Město soubor nabízí hluboko pod tržní cenou, navíc na posouzení a vyhodnocení nabízených jednotek dalo velmi krátkou dobu," řekl po zveřejnění nabídky šéf jedné ze znojemských realitních kanceláří Kamil Dřevojan.

Podobně mluvila i jednatelka další kanceláře Alena Rémišová. „Ve Znojmě je to nezvyklý postup. Neumím si příliš představit místního investora. Určitě by to byla dlouhodobá investice," uvažovala tehdy Rémišová.

Za nelogický považuje postup radnice i zastupitel Ludvík. „Nedává to smysl. Město se zbavuje produktivního majetku. Většina nabízených bytů jde do prodeje obsazená, má tedy nájemníky, kteří platí nájem. Prázdné byty by také město při prodeji po jednom mohlo prodat výhodněji než nyní, kdy stále počítalo základní nabídkovou cenu velmi nízkou," poukázal Ludvík.

Uchazeči musí za celý soubor nabídnout nejméně jednačtyřicet milionů a tři sta tisíc. Ceny jednotlivých bytů přitom vychází z původních pravidel pro projekt Klíč, tedy výrazně pod odhadní cenou bytů, provozoven a skladů.