Investice za téměř šedesát milionů korun je unikátní v tom, že poprvé v České republice bylo takto velké bateriové úložiště instalováno přímo dovnitř budovy, a ne do kontejnerů, jak se děje běžně. „Elektrárna navíc pochází z třicátých let minulého století, což si vyžádalo i jedinečné řešení požárního zabezpečení,“ poukázal za energetickou společnost E.ON mluvčí Lubomír Budný.

Obnovitelné zdroje jsou podle odborníků obvykle poměrně nestabilní. „Přechod k bezemisní energetice se neobejde bez obnovitelných zdrojů energie. Jejich nevýhodou je ale nestabilita a horší řiditelnost. Elektřinu nelze vždy vyrábět v momentě, kdy je potřeba, ale můžete ji vyrábět až ve chvíli, kdy svítí Slunce a fouká vítr,“ sdělil Jan Zápotočný, jednatel společnosti E.ON Energy Solutions.segment.

Upozornil zároveň na to, že udržovat stabilitu v distribuční síti zajistí právě zařízení takového druhu, jako je bateriové úložiště na Vranově.

Společnost E.ON spustila na Vranově jedinečné bateriové úložiště.Společnost E.ON spustila na Vranově jedinečné bateriové úložiště.Zdroj: Lubomír Budný, E.ON

Na zajištění flexibility se může podílet každý výrobce elektřiny, ať už malý nebo velký. Výhodné je sdružovat výrobny do agregačních bloků. E.ON byl před třemi lety první tuzemskou společností, která si certifikovala agregační bloky pro služby výkonové rovnováhy složené z vlastních kogeneračních jednotek a vodních elektráren. Jen vloni dosahoval agregační blok společnosti E.ON výkonu 75 MW.

Cvičení Safeguard v Jaderné elektrárně Dukovany.
Střelba v okolí Jaderné elektrárny Dukovany: začíná cvičení Safeguard 2024

Nyní do agregačního bloku E.ONu přibylo bateriové úložiště ve vranovské vodní elektrárně. „Baterie disponuje stejnou energií jako zhruba padesát plně nabitých elektrovozidel Škoda Enyaq s kapacitou baterie 50 kWh,“ srovnal mluvčí společnosti Budný.

Požadovanou změnu výkonu je třeba provádět postupně. To kogenerační jednotky dobře neumí. „V současnosti je proto korigují vodní elektrárny, jejich turbíny lze totiž plynule regulovat. Nevýhodou provozu je ale zvýšené namáhání těchto soustrojí. Baterie dokáže s regulací pomoci. Akumulátor umí po určitou dobu zastoupit také některý ze zdrojů agregačního bloku. Vranovská baterie je jen začátek, do budoucna chceme počet těchto akumulátorů navýšit,“ vysvětli Tomáš Kocourek senior projekt manažer ve společnosti E.ON Energy Solutions.

Státní zámek Vranov nad Dyjí je v dubnu otevřený o víkendech.
Vranov a novinky. Zámek lidé uvidí od sklepa po půdu, chystají Růžové slavnosti

Řízení akumulátoru, stejně jako celé vodní elektrárny ve Vranově, je plně digitalizované a je řízeno z centrálního dispečinku společnosti E.ON v Brně. „Vranovské bateriové úložiště využívá celkem tři místnosti, ve kterých se odděleně nachází akumulátory, strojovna stabilního hasícího zařízení a rozvodna s transformátorem. Doplněna navíc musela být i stávající rozvodna E.ONu," poukázal mluvčí společnosti.

Speciální pozornost byla při budování věnovaná bezpečnosti. „Aby bylo minimalizované riziko vzniku požáru, bateriové články a místnost, ve které jsou umístěny, chrání náš plynový hasicí systém, který jako hasivo využívá čistý dusík. Tento plyn patří mezi přírodní plyny a nemá žádný negativní dopad na životní prostředí. Hasicí systém slouží k uhašení případného požáru zjištěného automatickými hlásiči požáru ještě ve stadiu jeho vzniku a je ve své podstatě unikátní,“ vysvětluje Tomáš Hüner, ředitel Siemens Smart Infrastructure Česká republika.

  • Zajímavosti ohledně vodní elektárny ve Vranově najdete ve videu

Zdroj: Youtube