„V pondělí jsme měli schůzi, ale nic takového jsme tam neřešili. Mam také porouchaný počítač, proto jsem v posledních dnech nevyzvedával maily. S vedením hnutí jsem ale komunikoval, často jsme si volali a psali, jen bylo těžké svolávat schůze, když tu zrovna byli, protože všichni pracujeme," reagovala na zprávu o zrušení své organizace její jednatelka Radka Strmisková.

Překvapená byla i senátorka. „Nic o tom nevím a hnutí musí komunikovat hlavě s jednatelkou a předsedou. V pondělí jsme ale zrovna večer měli sezení a nic takového jsme neprobírali," divila se Bayerová.

Podle místopředsedkyně hnutí Hany Svobodové se vedení rozhodlo po delší úvaze. „Je to výsledek určitého delšího procesu. O zlepšení komunikace jsme usilovali déle než dva roky, jak s vedením organizace, tak zejména se zastupiteli," uvedla Svobodová. Připomněla, že buňka vznikla před minulými komunálními volbami.

„Oslovila nás senátorka Marta Bayerová, která měla a zřejmě dosud má, zejména na místní úrovni, problémy se svou mateřskou stranou. Pomohla nám založit organizaci a složit kandidátku. Komunikace však, zejména se zastupiteli, začala váznout," argumentovala Svobodová. Zdůraznila přitom, že Bayerová nebyla a není členkou hnutí.

„Právě to, že v místních médiích někteří naše politické hnutí označovali jako sdružení senátorky Bayerové sehrálo svou roli i v našem rozhodování o tak radikálním kroku, jakým je zrušení místní organizace," dodala Svobodová. Znojemští zastupitelé zvolení za OMMO, tedy Marta Bayerová, Marek Klumpar a Jiří Šmahaj jsou nyní podle ní nezávislí.

Bayerová se podle svých slov úvahami nad podzimními komunálními volbami příliš nezabývá. „Jsem stále členkou KSČM, co bude na podzim, se uvidí, teď podporuji kandidáty do eurovoleb," řekla Bayerová, která proti vůli svých místních soudruhů získala stranickou nominaci pro rovněž podzimní obhajobu senátorského křesla.

Na radnici ale Bayerová za znojemské komunisty nejspíš nepůjde. „Můj názor je, že si Marta Bayerová bude muset najít jinou stranu. O kandidatuře za KSČM není reálné diskutovat," sdělil předseda městské rady strany Ludvík Hekrle. Stejně mluvil i okresní šéf Miroslav Vlašín.

Podle politologa Jaromíra Příkazského dvoje zavřené dveře nemusí Bayerové vadit. „U komunálních voleb v tomhle problém nebude. Paní Bayerová může kandidovat za nějakou jinou iniciativu, hnutí či stranu. Je výraznou osobností komunální politiky a hlasy zřejmě získá bez ohledu na to, za koho bude kandidovat," řekl politolog.