Veliká spokojenost a dobrá nálada vládne po víkendových prezidentských volbách v táborech levicových stran na Znojemsku. Radují se jak Zemanovci, tak sociální demokraté a s nimi zřejmě i komunisté. Komunistická senátorka Marta Bayerová se navíc ještě před volbami stala místopředsedkyní Senátorského klubu SPOZ+KSČM+Severočech.

Úsměv na tváři má od sobotního odpoledne trvale krajský předseda Strany práv občanů Zemanovci (SPOZ) Marian Keremidský. „Jsem samozřejmě moc rád. Už před volbami jsem přeci říkal, že Zeman volby vyhraje," uvedl Keremidský.

Podle krajského šéfa SPOZ se však nyní nedá posoudit, jestli bude mít velká podpora Miloše Zemana v regionu a jeho následné zvolení prezidentem přímo pro Znojemsko nějaký konkrétní dopad. „Zatím je příliš brzy po volbě. Velká podpora a původní odhady jsou však jasným dokladem toho, že lidé na Znojemsku mají citlivější pohled na sociální záležitosti, které se jich bezprostředně týkají. To společně s otázkou Benešových dekretů, které nešťastně otevřel poražený protikandidát, mělo určitě jistý vliv na výsledky voleb na Znojemsku," nastínil Keremidský.

Volba Zemana jako levicového prezidenta může podle Keremidského ovlivnit také výsledky parlamentních voleb. „S levicovým prezidentem má podle mne levice větší šanci na úspěch," míní Keremidský.

Zeman a Vinobraní

Otázku, zda se případně v dohledné době objeví Zeman v roli prezidenta také na Znojemsku, nebyl schopen zodpovědět. „To skutečně nemohu předjímat. Miloš Zeman v minulosti jezdil poměrně často například na Vinobraní. Musí jej však pozvat vedení města a pak už to bude v režii nikoli strany, ale hradního protokolu," konstatoval Keremidský.

Šéf sociálních demokratů v regionu a místostarosta Znojma Jan Grois potvrdil, že také ČSSD na Znojemsku volila Zemana. „To bezesporu. Osobně respektuji výsledky voleb a gratuluji vítězi. Takhle to prostě občané chtěli. Když se podíváme na samotné Znojmo, vidíme zde obrovské rozdíly v podpoře obou kandidátů. Znojmo je prostě levicové, a proto volilo levicového kandidáta. Nemyslím si však, že by osoba Miloše Zemana na Hradě znamenala pro Znojemsko něco konkrétního," sdělil Grois.

Místostarosta dodal, že  vedení Znojma již léta standardně zve prezidenta včetně celé vlády na oslavy vína. Nelze tedy vyloučit ani návštěvu zvoleného prezidenta na podzimním Vinobraní. „To není žádná novinka za našeho vedení radnice. I předchozí vedení města pravidelně vládu i prezidenta na Vinobraní zve," dodal Grois.

Lídr Schwarzenbergovy TOP09 na Znojemsku Vlastimil Kocanda neskrývá zklamání z voleb. „Šance tu byla. Bohužel, kampaň byla taková, jakou jsme všichni viděli, a já to takto  očekával," řekl Kocanda.

Podle šéfa regionální TOPky vyvolal Miloš Zeman svojí předvolební rétorikou v některých lidech v příhraničí pocity strachu. „Cíleně se mu podařilo zasít semínko strachu v těch lidech, kteří nemají potřebné právní povědomí a přehled a nechají s sebou manipulovat. O to více mne mrzí, že jej volila i spousta inteligentních a vzdělaných lidí," posteskl si Kocanda.

Výsledky voleb jednoznačně akceptuje také šéf Znojemské ODS a bývalý starosta Znojma Petr Nezveda. „Nezbývá mi než novému prezidentovi ke zvolení pogratulovat. Přímá volba se v uvozovkách osvědčila poměrně vysokou volební účastí. Samotná kampaň byla z mého pohledu až příliš vyhrocená a znechucující," řekl Nezveda.

Komunistická senátorka a při posledních komunálních volbách lídr hnutí Občané městu město občanům (OMMO) Marta Bayerová se  ještě před přímými prezidentskými volbami stala místopředsedkyní pětičlenného senátorského klubu. Tvoří jej dva komunisté, dva Zemanovci a jeden Severočech.

„Vznik klubu ale nemá s prezidentskými volbami nic společného. Jeho zrod jsme plánovali již dříve. Předsedou je člen strany SPOZ Vladimír Dryml, je tu i bývalý člen sociální demokracie  a dnešní Zemanovec Jaroslav Palas, Severočech Jaroslav Doubrava a můj stranický kolega Václav Homolka. Ostatní oslovení nezařazení senátoři na náš návrh nereagovali," zakončila Bayerová s tím, že s výsledkem voleb je spokojená a Schwarzenberga by rozhodně nevolila.