Středeční nabídka čerpací stanice Unicorn, na dyjské křižovatce u Znojma, byla třicet jedna korun sedmdesát haléřů za benzín, za naftu platili řidiči bez deseti haléřů třicet čtyři korun.

„Ceny se mění podle konkurence. Ani si je mnohdy sám nepamatuji. Určuje je naše vedení, které sídlí v Kroměříži. Nyní už je cena asi čtyři dny konstantní,“ řekl čerpadlář benziny Jiří Vávra.

Na opačném konci města, u výpadovky na Prahu, mají ceny vyšší. Řidiči zaplatí o dvě koruny dvacet haléřů za natural a korunu šedesát haléřů za naftu více.

„Lidé nám občas nadávají, ale za vysokou cenu nemůžeme. Řídí se podle ceny ropy,“ uvedl Marek Frank z čerpací stanice na Pražské ulici. Tři další znojemské čerpací stanice mají shodnou cenu jako benzina na Pražské. O něco méně zaplatí zákazníci u benzinky Avanti směrem na Hatě. Natural tu stojí dvaatřicet korun a deset haléřů, nafta je o dvě koruny a deset haléřů dražší. Pokud chce řidič ze Znojemska při delší cestě ušetřit, měl s nákupem pohonných hmot počkat.

Třeba v osmdesát kilometrů vzdálené Jihlavě je možné sehnat natural i pod jednatřicet korun za litr. A při cestě na jih se vyplatí načerpat až v Rakousku, věc dříve nevídaná. Třeba ve Vídni na ulici Vorgartenstrasse mohou řidiči natankovat u benzinové pumpy JET, kde benzín stojí euro třicet dva centů, nafta o sedm centů víc.

#nahled|https://g.denik.cz/69/26/nafta_ceny_infografika_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/69/26/nafta_ceny_infografika.jpg|Nafta od dubna zdražila o čtyři koruny#

Experti: Ropa bude zdražovat dál a dál


Zdražování pohonných hmot bude pokračovat. Stojí za tím i poptávka Indie a Číny. Radost mají jen prodejci LPG – přibývá totiž zájemců
Praha- Cena ropy tento měsíc dosáhla svého historického maxima, když se pohybovala okolo 139 dolarů za barel. Zdražení u čerpacích stanic, které muselo nutně následovat, vyvolalo protesty jak v Evropě, tak v Asii. Naopak v Česku ceny benzinu a nafty začaly stagnovat nebo se snížily jen o pár haléřů. Jak to bude dál?„Předpovědět vývoj cen ropy podle mého názoru nedokáže nikdo,“ uvedl Deníku analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. „V úvahu připadají dvě možnosti, buďto bude zdražování pokračovat, nebo dojde k výraznému propadu. Sám se ale kloním k první variantě,“ řekl.

Podle něho je růst cen ropy úzce spjatý s rostoucí inflací, která je nejvyšší za posledních deset let. Peníze, a zvláště pak dolar, výrazně ztrácejí na hodnotě, a tak se investoři obracejí ke komoditám, které jim mohou do jisté míry zaručit stálost investic.

„Vždycky když čekáte vysokou inflaci, nakupujete komodity, protože uchovávají hodnotu. Když se podíváte na celý komoditní trh, tak zlato, stříbro nebo obilí je na historických maximech,“ upřesnil Michl s tím, že ani v budoucnu by se míra inflace neměla snižovat, spíš naopak. „To mě utvrzuje v názoru, že se zlevnění ropy zřejmě jen tak nedočkáme,“ dodal.

Za růst cen ropy na světových trzích může i Čína a Indie. Zvýšená poptávka po černém zlatu v těchto prudce rostoucích ekonomikách způsobuje nedostatek ropy na trhu, což k šíření ropné paniky přispívá nezanedbatelnou měrou.

I když mohou být tuzemskému spotřebiteli zprávy z komoditních burz celkem ukradené, zvyšování cen ropy se ho dotkne překvapivě tam, kde by to čekal nejméně. Zdražuje například hromadná doprava, dovolené či jídlo. Naopak autoservisy, které se zabývají přestavbou aut na levnější LPG, jásají. Zájemců přibývá.

VOJTĚCH JANDA