Nabídnout možnost legálního přivýdělku a pomoci tak začlenit lidi bez domova zpět do společnosti, má prodej magazínu Nový prostor ve Znojmě. Pro bezdomovce také město plánuje rozšíření azylového domu. Mělo by zde vzniknout i denní centrum, které bezdomovcům nabídne azyl v mrazivých zimních dnech, možnost vyprat si a mít alespoň jedno teplé jídlo denně.

„Počátkem října začali naši klienti prodávat časopis Nový prostor. Jde o projekt zaměřený na cílovou skupinu, mezi kterou patří i bezdomovci,“ uvedla pracovnice Oblastní charity Znojmo Zdeňka Fládrová. Charita už má dva lidi, kteří časopis prodávají. „Okruh prodejců bychom určitě chtěli rozšířit, budeme jen rádi, když se další začnou hlásit,“ dodala Fládrová.

Bezdomovci chtějí po sociální pracovnici především pro jídlo a ošacení. „Za mnou chodí řada lidí bez domova, kteří žijí ve Znojmě. Největší jejich problém je právě nedostatek oblečení a jídla. Svoje problémy sice mají, ale nepotřebují je s námi řešit,“ nastínila Fládrová.

V azylovém domě jsou lidé bez střechy nad hlavou ubytovaní, ale jídlo tam nedostanou. „K nám chodí ti, kteří přespávají venku. Nejde o zvlášť veliké číslo, desítky jich však jsou,“ přiblížila.

Plány na rozšíření azylového domu na Přímětické ulici má vedení města Znojma. Dům nyní nabízí pouhých čtyřiadvacet míst. „Kapacita azylového domu je, především v zimních měsících, nedostatečná. Město proto připravuje přístavbu, která by navýšila kapacitu o dalších třicet lůžek a která by stavebně navazovala na současný azylový dům,“ uvedla mluvčí radnice Denisa Šipošová.

Radnice už má v rukou projekt přístavby a již podala žádost o dotaci na ministerstvo práce a sociálních věcí. „Rozpočet celé investice odhadujeme asi na čtyři miliony korun, předpokládáme, že město by se na této částce podílelo asi jedním milionem korun,“ upřesnila Šipošová.
V příštím roce chce město s projektem přístavby azylového domu žádat i o dotace z evropských fondů.