V rozsáhlé smetiště a domov pro bezdomovce se proměnily některé zahrady na Suchohrdelské ulici. Pozemky, které jsou určené ke stavbě obchvatu, dnes obývají bezdomovci. Svým chováním obtěžují okolí. Zahrádkáři jsou roztrpčeni. Městská policie spolu s radnicí se snaží problém řešit.

„Bydlíme v sousedství vykoupených zahrad. Začali je navštěvovat lidi, kteří postupně odnášeli ploty a vše z opuštěných chatek rozebrali,“ řekla žena, která se představila jako Mlejnková. Podle ní, i ostatních zahrádkářů, je tu stále větší nepořádek. „V rozbořených chatách se zabydleli bezdomovci a jsme jimi obklopeni skoro ze všech stran,“ dodala. Na bezdomovce podle jejích slov nic neplatí. Ti se snaží ukrást vše, co se dá zpeněžit. „Už byli i u nás. Jednou ve dvě hodiny odpoledne, dokonce i ve čtyři nad ránem je manžel ze zahrady vyháněl. Kradli nám železo,“ popsala žena.

Z vykoupených pozemků, které jsou určené pro stavbu obchvatu, se pomalu stává skládka. „Všude kolem dokola je nepořádek. Povalují se tu staré hadry, igelitové tašky, suť i stavební materiál,“ dodala. Paní Mlejnková má z bezdomovců strach.

„Když jdu o půl páté ráno do práce, mám obavy otevřít bránu. Musím si sednout do auta a potom počkat, až se brána zavře. Pěšky se bojím ještě víc,“ řekla.

Lidé se bojí

Obavy mají i další zahrádkáři v okolí. „Na zahradě bydlíme jen přes léto a zatím se nám naštěstí nic neztratilo. Ale lidé z ostatních zahrad si neustále stěžují, že se jim ztrácí železo a všechno, co se dá prodat,“ potvrdil Miroslav Kmeť. Ostatní zahrádkáři tvrdí, že by bylo nejlepší vše srovnat se zemí. „Bezdomovci by neměli žádné místo k úkrytu,“ dodal Kmeť.

Lidé sem chodí krást především v noci. „Bez dozoru domek nenechám. Máme domluvu se sousedy, že pokud někdo odjede, tak si navzájem pozemky pohlídáme,“ řekl zahrádkář.

Strážníci zahrádkářskou kolonii pravidelně ve dne i v noci kontrolují. „Městská policie začala v poslední době celou oblast více kontrolovat. Zrovna v minulém týdnu odsud několik bezdomovců vykázala. Zahrádkářská kolonie je velmi rozsáhlá,“ nastínila mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.
Malou část směrem k obci Suchohrdly vykoupilo město, státní pozemky patří Ředitelství silnic a dálnic. Na nich se má budovat obchvat. „Zbytek pozemků je v soukromých rukou, což při kontrolách musí policie vzít v potaz,“ dodala Šipošová.

Stavební ruch utichl

Stavební práce na obchvatu Znojma nedávno zcela utichly. „V současné době dochází k předávání již hotové části obchvatu, stavbaři dodělávají některé drobnosti. Nyní řešíme majetkoprávní vztahy k dalším pozemkům. Smlouva s dodavatelem stavebních prací byla sice prodloužena, v této chvíli ale nelze přesně říci, kdy budou práce na stavbě obchvatu Znojma pokračovat,“ uvedla vedoucí projektového týmu drobných a středních staveb brněnské správy Ředitelství silnic a dálnic Věra Hoderová.