Ani měsíc poté, co Znojemský deník Rovnost poprvé psal o znojemské ostudě – uzavřené Vlkově věži, se nic nezměnilo. Ani ve druhé polovině června neotevřel provozovatel Milan Trojan jednu z dominant města. Turisté navíc občas narazí na zavřené dveře i v Radniční věži, kterou má Trojan rovněž pronajatou.

„Velmi často k nám chodí lidé a stěžují si na zavřenou Radniční věž. Ptají se, proč na dveřích není žádná cedule, která by oznamovala důvod. Zrovna o víkendu za mnou přišel starší muž a moc se zlobil, že se nemůže do věže dostat. Šla jsem se přesvědčit a opravdu na dveřích nebylo žádné oznámení o jejím zavření,“ popsala pracovnice znojemského městského turistického centra.

Podněty kolem provozu věží se zabývá i vedení města Znojma. „Vyzvali jsme provozovatele věží Milana Trojana, aby dodržoval provozní dobu. Pokud tak neučiní, budeme s ním znovu věc řešit jinou cestou. Co se týká provozu Vlkovy věže, tam se diskutuje o zřízení restaurace. Nyní je však rozhodnutí na památkářích,“ sdělil místostarosta Znojma Marian Keremidský.

„Do konce června čekáme od provozovatele návrhy a návštěvní systém. Pokud by byl problém, budeme uvažovat o odejmutí a zrušení nájemní smlouvy,“ informoval Keremidský. Zaměstnankyně Radniční věže se brání a tvrdí, že mají nepřetržitě otevřeno denně od devíti do osmnácti hodin. „V případě, že musím odejít, vyvěsím na dveře cedulku s nápisem Prosíme o chvíli strpení,“ řekla Iveta Ludvíková.

„Na znojemských webových stránkách si mohou zájemci o návštěvu Vlkovy věže zjistit telefonní číslo. Na něm si mohou s námi domluvit prohlídku. Ale za celou dobu se nepřihlásil ani jeden zájemce,“ informovala Ludvíková. Milan Trojan se včera k věci nevyjádřil. „Není to jednoduchá otázka. Museli bychom to probrat osobně,“ odmítl věc po telefonu komentovat.

Na provozu věží spolupracuje s provozovatelem i občanské sdružení Sealsfield. „Chtěli bychom ve věžích pořádat malé akce, ale vše je nyní ve fázi příprav. Chystáme několik malých koncertů, ale v tuto chvíli bych o přesnějších informacích nechtěl mluvit,“ popsal předseda občanského sdružení Sealsfield Vítězslav Klement.

Rozpačitý ze zavřených dveří Vlkovy věže je naopak šéf jediné znojemské průvodcovské agentury Lukáš David. Ten si už před měsícem povzdechl nad tím, že se s klienty nemůže do Vlkovy věže dostat. „Pro Znojmo i rozvoj cestovního ruchu je velká škoda, že Vlkova věž je zavřená. S turisty jsme si navíc nedávno přišli ve dvě hodiny odpoledne prohlédnout Radniční věž. Jenže měla zavřeno, i když na informační tabuli byl uvedený čas do tří hodin,“ uvedl tehdy David.

Teď má kvůli svému prohlášení problémy. „Po článku se mnou přerušil pan Trojan veškerou spolupráci. Z objektu jsem si musel sundat všechny naše plakáty. My samozřejmě Radniční věž dále nabízíme a turistům doporučujeme, nechodíme do ní ale organizovaně. Na příští rok jsem plánoval prohlídkovou trasu po znojemských věžích, v současné době to ale nejde. Zatím od toho ale neupouštím,“ doplnil David.

„Pokud má provozovatel problémy a věž je kvůli tomu uzavřená, tak to návštěvníka nezajímá. Stávat by se to nemělo,“ dodal. Vedení města pronajalo Radniční a Vlkovu věž podnikateli Milanu Trojanovi před dvěma lety. Doufalo tehdy, že je zatraktivní a nabídne v nich návštěvníkům něco navíc. Vlkova věž je však po opravách za osm set tisíc korun v roce 2002 uzavřená a Radniční své otevírací hodiny proti dřívějšku omezila.