Kroky vedoucí k postupnému zlepšení neutěšené bezpečnostní situaci sestavil nynější místostarosta Jakub Malačka ještě jako opoziční zastupitel před měsícem.

Navrhoval mimo jiné bezpečnostní agenturu na plovárnu i sportoviště, zpřísnění návštěvních a provozních řádů sportovišť nebo třeba zvýšení koeficientu daně pro rizikové nemovitosti s problémovými nájemníky. Kromě potírání problémového chování nebo důsledného vymáhání pokut upozorňoval také na potřebnou prevenci. O situaci Deník opakovaně informoval.

Deset bodů ke zlepšení bezpečnostní situace ve Znojmě:

  • Bezpečnostní služba na plovárnu i sportoviště
  • Zařazení bezpečnostní agentury do rozpočtu na rok 2025
  • Zpřísnění návštěvnických řádů také u ostatních sportovišť a hřišť a vymáhání jejich dodržování
  • Zlepšení technického zabezpečení sportovišť
  • Zvýšení koeficientu daně z nemovitostí pro vybrané nemovitosti a předžalobní výzvy na problémové domy nebo byty
  • Kontrola, vymáhání pokut a odebírání RZ ve spolupráci s celní správou ve městě
  • Maximální omezení kontrol za špatné parkování a přesměrování kapacit na kontrolu bezpečnosti
  • Zpřísnění vyhlášek, pokuty do provozních řádů, koordinátor pro soukormý sektor, koordinace s úřadem práce a OSPODEM
  • Spolupráce s neziskovým sektorem na vytvření  plánu činností na celý rok
  • Dotažení studie Masarkovy univerzity a zavedení do praxe

Zdroj: Jakub Malačka

Návrh na svolání pracovní schůzky zastupitelů tehdejší starostka Ivana Solařová nevyhověla.

Ředitel Městské policie Znojmo Milan Kovárník všem připomněl, že zhoršení bezpečnostní situace ve Znojmě se opakuje každé léto. Komunita problémových obyvatel se totiž rozšířila o skupinu z Brna. „S místními nenašli společnou řeč. Co je letos nového, jsou přestupky a trestná činnost dětí a dospívajících,“ poukázal.

Dohoda s policií

Nyní Ivana Solařová informovala o tom, že na radě města schválili uzavření nové koordinační dohody mezi městem Znojmem a Krajským ředitelstvím policie Jihomoravského kraje. „Na základě posledních jednání s Policií České republiky jsme přistoupili k aktualizaci dohody z roku 2009 a nově nám umožní efektivněji spolupracovat s policií hned v několika klíčových oblastech,“ sdělila na sociálních sítích Solařová.

Město v tiskové zprávě v polovině července ústy tehdejšího mluvčího Pavla Kovaříka sdělilo, že vznikla koordinační skupina. Od začátku srpna má na Plovárně Louka působit asistent prevence kriminality, městská policie posílila tým o tři nové strážníky a v řešení je připojení kamer na plovárně na kamerový systém městké policie.

Spolupráce bude znamenat sdílení důležitých informací, analyzování situaci ve městě a lépe reagovat na požadavky občanů ohledně zlepšení bezpečnosti a pořádku. „Policie bude navíc součástí našich bezpečnostních rad a krizových štábů, což zajistí efektivní spolupráci při řešení krizových situací,“ sdělila starostka na sociálních sítích.

Na zastupitelstvu připomněla, že za starostování Jakuba Malačky využívalo město bezpečnostní agenturu. V dalším roce již ne. Poukázala také na to, že zhoršení bezpečnostní situace se ve Znojmě opakuje každé léto.

Vystoupil také jeden z místních obyvatel, který kritizoval skutečnost, že strážníci často řeší ve městě špatné parkování a nezabývají se důležitějšími problémy. „Nevnímal jsem, že by předchozí vedení města bezpečnost ve Znojmě řešilo, možná jsem něco přehlédl. Ale až první hmatatelnou věc, kterou jsem zaznamenal, bylo setkání, které organizoval pan Malačka v GaPu,“ vyjádřil svůj názor.

Nástroje ke zklidnění situace

Na zastupitelstvu reagoval ředitel Městské policie Znojmo Milan Kovárník. „Chápu, že se někteří lidé mohou cítit v centru města ohrožení. Hlasitá komunikace, které býváme svědky, nám ale nedává důvod zasáhnout,“ vysvětlil Kovárník.

Mluvil také o tom, že dříve, než začala mediální přestřelka související s bezpečností ve Znojmě, pracovali na tom, aby mohli zabavovat SPZ a blokovat auta těm, co dluží městu na pokutách. „Lidé, kteří mají auto jako svou hračku a zálibu, o ně mohou přijít. Najednou se hlásí ke splacení dluhu, koupí se parkovací karu nebo parkovací hodiny,“ konstatoval šéf znojemských strážníků. Přítomné ujistil, že mají i další nástroj, které budou používat, z taktických důvodů ho ale nezveřejní.

Neutěšená situace graduje ve Znojmě už několik měsíců. Stěžovali si bydlící i podnikatelé v centru nebo rodiče dětí bydlících poblíž hřiště u základní školy Mládeže. V červenci uspořádal na Komenského náměstí ve Znojmě Pavel Vrána setkání, které mělo upozornit na to, že obyvatelé města si již nenechají líbit podobné chování, jakému musel čelit Vránův syn. Na Plovárně Louka ho měli topit romští výrostci.

V červnu město informovalo o tom, že posiluje bezpečí pomocí asistentů prevence kriminality. Jejich úkolem je přispívat k udržení veřejného pořádku a posilování pocitu bezpečí u občanů a návštěvníků města. Mají jiné kompetence než naši městští strážníci, kterým zapojení asistentů uvolní kapacity pro plnění jiných úkolů.

Zároveň dá město dva a půl miliony na platy strážníků, navíc slibuje sedmdesát tisíc jako náborový příspěvek pro nové strážníky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Znojemské šachy. Setkáním lidé volali po větší bezpečnosti ve městě

Lidé se setkali na Komenského náměstí ve Znojmě ve středu večer. | Video: Deník/Ilona Pergrová