„Někteří spoluobčané to však nedodržují a narušují veřejný pořádek, znečišťují veřejný prostor a ruší noční klid. V takových případech strážníci častěji přistoupí k zákonnému odejmutí alkoholu,“ potvrdila mluvčí Městské policie Znojmo Eva Smutná.

Právě takto musela ukončit konzumaci vína z PET láhve v parčíku na Divišově náměstí i známá hříšnice. Láhev ji strážníci zabavili. „Žena totiž opakovaně narušovala veřejný pořádek a z pokut si velkou hlavu nedělala. Jednání strážníků se jí vůbec nelíbilo. Přišla o svůj alkohol a beze slova z místa uraženě odešla,“ dodala Smutná.

Oprávnění strážníků vychází ze zákona o obecní policii a zákona o odpovědnosti za přestupky. „S tímto procesem je spojeno mnoho administrativy. Proto aktuálně zpracováváme vnitřní metodiku, která postup ujednotí. Ve věci spolupracujeme s odborem přestupků Městského úřadu Znojmo i s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. Důvodem je to, že po uložení správního trestu se vlastníkem odejmutého alkoholu stává stát. Vnímáme tento krok velmi pozitivně. Na některé delikventy pokuty nezabírají a odejmutí alkoholu pro ně bude větší postih než samotná pokuta,“ řekl Petr Hladký, ředitel Městské policie Znojmo.