Největší bikepark v České republice, který má vyrůst u Vídeňské ulice ve Znojmě, možná nakonec nebude. I tuto variantu totiž nyní zvažují znojemští radní. Město zatím nesehnalo dotace na vybavení areálu, navíc se projekt přestává líbit lidem v okolí.

„Projekt bikeparku jsme zdědili po minulém vedení. V prosinci jsme se dozvěděli, že na hřiště dostaneme dotaci půl milionu korun, celkem ale vyjde na desetinásobek. Žádali jsme o další dotace, zatím ale marně. Navíc se začínají ozývat lidé z okolí, kteří se bojí hluku,“ vysvětlil starosta Petr Nezveda postoj města.

Podle starosty tak nakonec bikepark na nyní zamýšleném místě možná vůbec nevyroste. „V nejbližší době se pojedu podívat do Litomyšle, kde podobné hřiště stojí a navštívím i výrobce překážek. Až poté o celé věci rozhodneme. Není vyloučeno, že tam bikepark nebude. Budeme o tom rozhodovat i v souvislosti s dalšími projekty, které máme připravené až do roku 2013. Celkem na ně bude potřeba tři miliardy korun,“ dodal starosta.

Termín padl


Znojemští freestyloví cyklisté ale počítali s tím, že bikepark bude v srpnu hotový. „Termínově to tak vycházelo. V červnu hotová plocha, do srpna vybavení. Město ale vyasfaltovalo plochu a celý projekt přerušilo. Letos v létě si tam tedy kluci nezajezdí. A to je škoda. Tato disciplína se začíná velmi rozšiřovat, víme o minimálně sto padesáti klucích, kteří si speciální kola kvůli novému hřišti koupili,“ tvrdí Čestmír Vala z Cykloklubu Kučera.

Podle něj se tak město odstřihlo od mediální kampaně. „Závody tohoto typu přitahují celostátní média, měli jsme domluvenou exhibici mistra světa, každý týden sem mohlo jezdit trénovat třicet cyklistů z celé země. I to mohl být impuls pro rozvoj turismu ve městě v tomto segmentu. Městu navíc hrozí, že bude muset dotaci vrátit,“ domnívá se Vala.

„Nikdy jsme neřekli, že v srpnu bude bikepark kompletně hotový. Dostavba není vyloučena, ale zvažujeme i jiné varianty,“ dodal starosta.

Vrácení dotace


Podle krajského úřadu není jasné, zda by město skutečně muselo dotaci vrátit. „Pokud by požádalo o změnu účelu čerpání a krajské zastupitelstvo změnu schválilo, může být dotace čerpána na změněný účel, třeba na parkoviště,“ uvedl Petr Holeček z oddělení informací krajského úřadu.